5. sınıf müzik dersi öğretim programındaki müziksel yaratıcılık öğrenme alanı kazanımlarının öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of music teachers' views on the achievements in the musical creativity learning area in the 5th grade music curriculum
- Tez No: 979103
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KURTASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5. sınıf müzik dersi öğretim programında yer alan“müziksel yaratıcılık”öğrenme alanının, bu alanda görev yapan müzik öğretmenlerinin deneyim ve görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Müzikal yaratıcılık, bir bilişsel süreç olarak tanımlanabilir çünkü kişi, tanıdığı müzik kalıplarını, alışılmadık bir şekilde ya da tamamen yeni bir düzen içinde, bilinçli ya da bilinçsiz olarak uygulayabilme yeteneğine sahiptir. Bu süreç, bireyin var olan müzik bilgilerini yaratıcı bir şekilde kullanarak yeni ve özgün müzikal ifadeler oluşturmasına olanak tanır. Müziksel yaratıcılık, öğrencilerin yalnızca müziksel bilgi ve becerilerini değil, aynı zamanda özgün düşünme, duygusal ifade, problem çözme ve estetik duyarlılık gibi çok boyutlu gelişim alanlarını da destekleyen önemli bir öğrenme alanıdır. Müzikal yaratıcılık, özellikle müzik eğiticilerinin odak noktalarından biridir, çünkü bu beceri çocukların hem zihinsel hem de duygusal gelişimlerini önemli ölçüde destekler. Bu bağlamda, araştırmada nitel araştırma deseni benimsenmiş; veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. İstanbul ve çevresinde görev yapmakta olan toplam 10 müzik öğretmeni ile bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Analiz sürecinde, öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda müziksel yaratıcılığa yönelik kazanımların öğretim programındaki yerinin uygulanabilirliği, yeterliliği ve pratikteki yansımaları detaylı biçimde incelenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun müziksel yaratıcılık öğrenme alanını öğrencilerin özgüven geliştirmesi, sosyal ilişkiler kurması, duygularını ifade etmesi ve özgün fikirler üretmesi açısından son derece önemli bulduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenler, bu alanın öğrencilerde hem bireysel hem de toplumsal becerilerin gelişimine katkı sunduğunu ifade etmiş; yaratıcı etkinliklerin çocukların müziğe karşı ilgisini artırdığını ve aktif katılım sağladığını belirtmiştir. Ancak bu olumlu değerlendirmelere karşın, müziksel yaratıcılık kazanımlarının sınıf içinde etkin şekilde uygulanmasında çeşitli zorluklarla karşılaşıldığı da vurgulanmıştır. Öğretmenler, materyal ve enstrüman yetersizliği, kalabalık sınıf ortamları, ders süresinin kısıtlı olması, yaratıcı etkinliklerin somutlaştırılmış örneklerle desteklenmemesi ve öğretim programının uygulayıcı öğretmeni yeterince yönlendirememesi gibi yapısal ve pedagojik engellerden söz etmiştir. Ayrıca, yaratıcı performansların değerlendirilmesinde objektif kriterlerin eksikliği, standart dışı uygulamalar ve ölçme-değerlendirme sürecindeki belirsizlikler öğretmenlerin sıklıkla dile getirdiği bir diğer sorunsal alan olmuştur. Öğretmenler, müziksel yaratıcılığın öğretiminde daha etkin sonuçlar alınabilmesi için, müfredata uygulamaya dönük örnek etkinlikler ve rehberlik materyalleri eklenmesi gerektiğini, ayrıca bu alanda öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim ve mesleki gelişim programlarının artırılmasının önemli olduğunu vurgulamıştır. Bu tür desteklerin, öğretmenlerin pedagojik yaklaşımlarını güçlendireceği ve müziksel yaratıcılık odaklı öğrenme süreçlerinin kalitesini artıracağı düşünülmektedir. Sonuç olarak, araştırma bulguları, 5. sınıf müzik dersi kapsamında yer alan müziksel yaratıcılık öğrenme alanının teorik olarak zengin bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymakla birlikte, bu potansiyelin uygulamada yeterince karşılık bulamadığını göstermektedir. Uygulamadaki bu kopukluğun giderilmesi için öğretim programının içeriksel ve yapısal olarak güçlendirilmesi, öğretmenlerin donanımının artırılması ve uygulama süreçlerine yönelik somut destek mekanizmalarının geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the“musical creativity”learning domain included in the 5th grade music curriculum of the Turkish Ministry of National Education, based on the experiences and perspectives of music teachers working in this field. Musical creativity can be defined as a cognitive process, as it involves the individual's ability to consciously or unconsciously apply familiar musical patterns in an unconventional or entirely new arrangement. This process enables individuals to use their existing musical knowledge in creative ways to produce new and original musical expressions. Musical creativity is a significant learning domain that supports not only students' musical knowledge and skills but also their development in areas such as original thinking, emotional expression, problem-solving, and aesthetic sensitivity. It is particularly emphasized by music educators because this skill greatly contributes to children's cognitive and emotional development.In this context, a qualitative research design was adopted, and a semi-structured interview form was used as the data collection tool. The dimensioning technique, one of the systematic movement methods, was used to determine the working range. Individual interviews were conducted with a total of 10 music teachers working in Istanbul and nearby areas, and the collected data were analyzed using the thematic analysis method. During the analysis process, the applicability, adequacy, and practical reflections of the musical creativity learning outcomes in the curriculum were examined in detail based on the teachers' perspectives.The findings revealed that the majority of teachers consider the musical creativity learning domain highly important in terms of fostering students' self-confidence, building social relationships, expressing emotions, and generating original ideas. Teachers stated that this domain contributes to the development of both individual and social skills in students and emphasized that creative activities increase children's interest in music and promote active participation.However, despite these positive evaluations, various challenges encountered in the effective implementation of musical creativity outcomes in the classroom were also highlighted. Teachers referred to structural and pedagogical barriers such as insufficient materials and instruments, overcrowded classrooms, limited lesson time, the lack of concrete examples to support creative activities, and the curriculum's failure to provide sufficient guidance for teachers as practitioners. In addition, the lack of objective criteria for evaluating creative performances, non-standardized practices, and uncertainties in the assessment and evaluation processes were frequently mentioned as problematic areas.Teachers emphasized that in order to achieve more effective outcomes in teaching musical creativity, practice-oriented example activities and guiding materials should be included in the curriculum. They also stressed the importance of increasing in-service training and professional development programs specifically designed for this domain. It is believed that such support would strengthen teachers' pedagogical approaches and enhance the quality of learning processes focused on musical creativity.In conclusion, the research findings demonstrate that while the musical creativity learning domain within the 5th grade music curriculum has rich theoretical potential, this potential is not sufficiently realized in practice. To bridge this gap, it is necessary to strengthen the curriculum both in content and structure, enhance teachers' competencies, and develop concrete support mechanisms for the implementation processes.