Kurumsal şirketlerin genç yetenek programlarına katılanların deneyimlerinin incelenmesi
Examining the experiences of participants in young talent programmes at corporate companies
  1. Tez No: 979104
  2. Yazar: ERCAN TOKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz iş dünyasında, kurumsal şirketlerin geleceklerini şekillendirmek, rekabet avantajı elde etme ve sürdürülebilir büyümelerini sağlamak için genç yeteneklere olan yatırımları giderek artmaktadır. Küreselleşme, coğrafi ve demografik değişimler ile teknolojik gelişmeler iş dünyasında dinamik bir ortam oluşturmaktadır. Bu kapsamda, şirketler nitelikli çalışanları çekme ve elde tutma konusunda yoğun bir rekabet içindedir. Bu rekabette şirketlerin sahip oldukları en önemli güçlerden biri de genç yetenek programlarıdır. Bu araştırmanın amacı, kurumsal şirketlerin genç yetenek programlarına katılan bireylerin deneyimlerini inceleyip derinlemesine analiz yaparak programlar sayesinde işletmeler ve çalışanlar açısından kazanımları ortaya koymaktır. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılarak fenomenolojik bir yaklaşım benimsenmiştir. Şişecam, Turkcell ve Mercedes-Benz Türk gibi üç kurumsal şirketin genç yetenek programlarına katılan ve programı başarıyla tamamlayarak şirketin kalıcı işgücüne katılan çalışanlar çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış mülakatlar kullanılmıştır. Görüşmeler, MAXQDA Analytics Pro 22.6.1 kullanılarak tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Temalar, katılıcılardan alınan yanıtlara göre oluşturulan kodlar gruplandırılarak oluşturulmuştur. Oluşturulan temalar, genç yetenek programlarının katılımcıların istihdam edilme sürecindeki başarısını ve etkisini belirleyen temel unsurlar olarak ön plana çıkmaktadır. Sonuçlar, genç yetenek programlarının katılımcıların kariyer gelişimine ve şirket kültürüne uyum sağlamalarına önemli katkılar sağlayarak, onların şirkette uzun vadeli çalışma potansiyelini artırdığını ortaya koymaktadır. Genç yetenekleri cezbetme, geliştirme ve elde tutmaya yönelik bu uygulamalar, şirketlerin rekabet avantajını artırmakta ve uzun vadeli başarılarını desteklemektedir. Araştırma, genç yetenek programlarının etkinliğinin artırılması için katılımcı geri bildirimlerine dayalı iyileştirmeler yapılması, farklı endüstrilerdeki uygulamaların karşılaştırılması ve uzun vadeli etkilerin takip edilmesi gibi önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, corporate companies are increasingly investing in young talent to shape their future, gain a competitive advantage, and ensure sustainable growth. Globalisation, geographical and demographic changes, and technological developments are creating a dynamic environment in the business world. In this context, companies are engaged in intense competition to attract and retain qualified employees. One of the most important strengths companies have in this competition is their young talent programmes. The aim of this research is to examine and thoroughly analyse the experiences of individuals participating in corporate companies' young talent programmes and to reveal the benefits of these programmes for both businesses and employees. In this research, a phenomenological approach was adopted using qualitative research methods. The sample of this study consists of employees who participated in the young talent programmes of three corporate companies, namely Şişecam, Turkcell, and Mercedes-Benz Türk, and successfully completed the programme to become part of the company's permanent workforce. Semi-structured interviews were used in the data collection process. The interviews were analysed using the thematic analysis method with MAXQDA Analytics Pro 22.6.1. The themes were created by grouping the codes generated based on the responses from the participants. The themes that emerged highlight the key factors that determine the success and impact of young talent programmes on the employment process of participants. The results reveal that young talent programmes make significant contributions to participants' career development and adaptation to company culture, thereby increasing their potential for long-term employment within the company. These practices aimed at attracting, developing, and retaining young talent enhance companies' competitive advantage and support their long-term success. The research suggests improvements based on participant feedback, comparisons of practices across different industries, and tracking of long-term effects to enhance the effectiveness of young talent programmes.