Şiî-Ismâilî bir dini grup olarak tarihten günümüze Dâvûdî Bohrâ topluluğu
Davudi Bohra community as a Shiite-Isma'ilite religious group from history to the present
- Tez No: 979112
- Danışmanlar: DR. FEYZA DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde bir milyonu aşkın mensubu bulunan Dâvûdî Bohrâ topluluğu, Şiîliğin İsmâiliyye kolunun Musta'lî-Tayyibî geleneğine mensup bir alt grubu olarak dikkat çekmektedir. Köklerini Fâtımîler dönemine dayandıran bu topluluk, kendilerini hem tarihsel hem de manevi açıdan Fâtımî mirasın devamı olarak görmektedir. Nizârî İsmâilîlerden farklı olarak Musta'lî-Tayyibî İsmâilîler, son imamın gaybete çekildiğine ve onun yeniden zuhuruna dek topluluğun liderliğinin Dâî-i Mutlak tarafından yürütüleceğine inanmaktadır. Günümüzde Dâvûdî Bohrâların ruhani önderliğini 53. Dâî-i Mutlak olan Mufaddal Seyfuddîn üstlenmektedir. Bu tez çalışmasında, Dâvûdî Bohrâ topluluğunun tarihsel arka planı, inanç sistemi, ibadet pratiği ve toplumsal yaşamdaki kimlik inşası çok boyutlu bir yaklaşımla ele alınmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, topluluğun tarihsel gelişimini incelemektedir. İsmâilîliğin erken dönemlerinden itibaren Fâtımî halifeliğine, oradan da Musta'lî ve Tayyibî ayrımlarına uzanan süreç detaylandırılmış; Dâvûdî Bohrâların Hindistan'a uzanan göç yolları, iç ayrışmalar (Süleymânîler, Kutbîler vb.) ve günümüzdeki coğrafi dağılımları ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca topluluğun Yemen ve Hindistan'da geçirdiği dönüşümler ile siyasi otoritelerle kurduğu ilişkiler de değerlendirilmiştir. İkinci bölüm, Dâvûdî Bohrâların inanç sistemi ve ibadet anlayışı üzerine yoğunlaşmaktadır. Allah, peygamberlik, imamet ve dâîlik gibi temel inanç esasları ile, topluluk içindeki ruhani otoritenin yapısı açıklanmıştır. Ayrıca namaz, oruç, hac, zekât gibi ibadetlerin nasıl uygulandığı ve bu ibadetlerin toplumsal hayattaki yansımaları ortaya konulmuştur. Üçüncü bölüm, bireyin doğumdan ölüme kadar geçirdiği evrelerde Bohrâ kimliğinin nasıl inşa edildiğini ele almaktadır. Doğum ritüelleri, isim verme, sünnet ve akîka gibi uygulamaların yanı sıra eğitim kurumları, evlilik-adetleri, dil kullanımı, kıyafet ve takvim gibi unsurlar topluluğun özgün kültürel yapısını gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
The Dāʾūdī Bohra community, with a global population exceeding one million, belongs to the Mustaʿlī-Tayyibī branch of the Ismāʿīlī sect within Shīʿa Islam. Tracing their spiritual and historical roots back to the Fāṭimid Caliphate, the Bohras consider themselves the legitimate inheritors of its legacy. Unlike the Nizārī Ismāʿīlīs, the Mustaʿlī-Tayyibī Ismāʿīlīs believe that the last Imām has gone into occultation (ghayba), and that until his return, spiritual authority rests with the Dāʿī al-Muṭlaq. Today, this position is held by the 53rd Dāʿī al-Muṭlaq, Sayyidnā Mufaddal Saifuddīn. This thesis offers a comprehensive exploration of the Dāʾūdī Bohra community's historical development, doctrinal beliefs, ritual practices, and socio-cultural identity. The study is structured into three main chapters. Chapter one addresses the historical trajectory of the community. It traces the evolution of Ismāʿīlism from its early origins to the rise and fall of the Fāṭimid Caliphate, and then to the schisms that led to the Mustaʿlī and Tayyibī divisions. Special attention is given to the Bohras' migration to India, their internal subdivisions (such as the Sulaymānīs and the Qutbīs), and their contemporary geographic distribution. The chapter also examines their transformations in Yemen and India, as well as their interactions with political authorities over time. Chapter two delves into the theological framework and ritual life of the Dāʾūdī Bohras. It analyzes key tenets such as belief in God, prophethood, Imamate, and the unique role of the Dāʿī as the earthly representative of the hidden Imām. In addition to core practices like prayer, fasting, pilgrimage, and almsgiving. Chapter three investigates how a distinct Bohra identity is constructed from birth to death. It explores life-cycle rituals such as naming ceremonies, circumcision, ʿaqīqa, and coming-of-age rites, along with institutionalized religious education, marriage customs, language use, clothing, and the Bohra calendar.