Hawkfish algorithm: A novel mataheuristic optimization algorithm with double fitness function
Şahin balığı algoritması: Çift uygunluk fonksiyonlu yeni bir matematiksel optimizasyon algoritması
  1. Tez No: 979114
  2. Yazar: ALI JAWAD KADHIM AL-KHARSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Hawkfish'te gösterilen cinsiyet değişimi davranışından ilham alan bu tez, optimizasyon problemlerini matematiksel modelleme ve taklit yoluyla çözmek için bu doğal olguyu bir temel olarak kullanarak optimizasyon algoritması modellemesinde yeni bir konsept sunmaktadır. HFOA'nın performansını değerlendirmek için, öncelikle etkinliğini nicel ve nitel olarak doğrulamak amacıyla CEC-06 (2019) kıyaslama paketi de dahil olmak üzere çeşitli test problemlerine karşı kıyaslamaya tabi tutulmuştur. Daha sonra, HFOA, kaynaklı kiriş tasarım problemi ve çekme/basınç yayı (TCS) tasarım problemi için optimum konfigürasyonları belirlemek üzere uygulanmış ve pratik faydası gösterilmiştir. Sonuçlar, önerilen HFOA algoritmasının literatürde belgelenen yerleşik ve güncel algoritmalardan sürekli olarak daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Dahası, gerçek dünya uygulamalarında elde edilen sonuçlar, HFOA'nın bilinmeyen arama uzaylarıyla karakterize edilen problemlerin üstesinden gelmedeki etkinliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Inspired by the gender shift behaviour shown in Hawkfish, this thesis contributes a new concept in optimization algorithm modelling by using this natural phenomenon as a basis for solving optimization problems through mathematical modelling and imitation. To evaluate the performance of HFOA, it is initially subjected to benchmarking against various test problems, including the CEC-06 (2019) benchmark suite, to quantitatively and qualitatively validate its efficacy. Subsequently, HFOA is deployed to identify the optimal configurations for the welded beam design problem and the tension/compression spring (TCS) design problem, showcasing its practical utility. The outcomes reveal that the proposed HFOA algorithm consistently outperforms well-established and recent algorithms documented in the literature. Furthermore, the results obtained in real-world applications underscore the effectiveness of HFOA in tackling problems characterized by unknown search spaces.