Okul öncesi öğretmen adaylarının STEM farkındalık düzeyleri ölçeğinin geliştirilmesi
Development of preschool teacher candidates' STEM awareness levels scale
- Tez No: 979115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ULUAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarına yönelik Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının STEM Farkındalık Düzeyleri Ölçeği 'nin geliştirilmesidir. Söz konusu amaç doğrultusunda, bu çalışma 2024-2025 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde iki devlet üniversitesinin eğitim fakültesi temel eğitim bölümü okul öncesi eğitimi anabilim dalında öğrenim görmekte olan 369 okul öncesi öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Nicel verilerden oluşan bu çalışmanın veri analiz sürecinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Analiz sürecinde sırasıyla veri setinin değerlendirilmesi, madde analizi, açımlayıcı faktör analizi (AFA), doğrulayıcı faktör analizi (DFA), madde analizi ve iç güvenirlik analizi uygulanmıştır. Elde edilen analiz sonuçları doğrultusunda, toplam varyansın %72.242'sini açıklayan altı faktörlü ölçek yapısı elde edilmiştir. Bu faktörler; STEM' e Yönelik İnanç, STEM'e Yönelik Özyeterlilik, Mühendislik, Fen, Teknoloji ve Matematik şeklinde adlandırılmıştır. DFA sonucunda elde edilen uyum indekslerinin kabul edilebilir ölçütlerde olduğu tespit edilmiş ve ölçek modeli doğrulanmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı .959 olarak belirlenmiştir ve bu değer mükemmel düzeyde güvenilir bir ölçme aracına işaret etmektedir. Bu bulgular ışığında, okul öncesi öğretmen adaylarının STEM farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop the STEM Awareness Level Scale of Preschool Teacher Candidates. In line with this objective, the study was conducted during the fall semester of the 2024–2025 academic year with 369 pre-service early childhood teachers enrolled in the departments of early childhood education within the faculties of education at two public universities. This research employed quantitative methods, and the data analysis was conducted using the SPSS software package. During the analysis process, the following procedures were carried out in sequence: evaluation of the data set, item analysis, exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA), item analysis, and internal consistency analysis. Based on the analysis results, a six-factor scale structure was identified, explaining 72.242% of the total variance. These factors were labeled as Beliefs Toward STEM, Self-Efficacy Toward STEM, Engineering, Science, Technology, and Mathematics. The fit indices obtained from the CFA indicated acceptable model fit, thus confirming the scale model. The Cronbach's alpha coefficient of the scale was calculated as .959, indicating an excellent level of internal reliability. In light of these findings, a valid and reliable scale has been developed to assess the STEM awareness levels of pre-service early childhood teachers.