Cerrahi olmayan periodontal tedavinin diş eti oluğu sıvısı ve serum biyobelirteç düzeylerine etkisi
Effect of non-surgical periodontal treatment on gingival crevicular fluid and serum biomarker levels
  1. Tez No: 979141
  2. Yazar: ASENA KADAYIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, periodontal olarak sağlıklı (S), gingivitis (G) ve evre III derece B periodontitis (P) tanılı bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavinin (COPT) ardından diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve serumdaki kompleman C1q tümör nekroz faktörü ilişkili protein-1 (CTRP-1), tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ve interlökin (IL)-10 düzeylerindeki değişimleri değerlendirmek ve bu biyobelirteçlerin periodontal hastalıkların tanısındaki ayırt edici gücünü belirlemektir. Çalışmaya 69 birey dâhil edildi (S: n=25, G: n=23, P: n=25). Tüm katılımcılarda başlangıç ve COPT sonrası dönemde periodontal klinik parametreler (plak skoru, sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesi, sondalamada kanama ve gingival marjin pozisyonu) ölçülmüş; DOS ve serum örneklerinde CTRP-1, TNF-α ve IL-10 düzeyleri enzime bağlı immünosorbent analizi (ELISA) yöntemi ile analiz edildi. Bulgular, COPT sonrası tüm gruplarda klinik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme olduğunu ve özellikle DOS düzeylerindeki CTRP-1, TNF-α ve IL-10'un periodontal sağlık ve hastalık gruplarını ayırt etmede yüksek tanısal doğruluk gösterdiğini ortaya koymuştur. ROC analizinde DOS TNF-α ve IL-10'un mükemmel ayırt edicilik sağladığı, CTRP-1'in ise yüksek doğrulukla periodontitisin tanımlanmasında rol oynadığı belirlenmiştir. Serum düzeylerinde ise ayırt edicilik sınırlı kalmıştır. Ayrıca DOS biyobelirteç düzeyleri ile periodontal enflamasyon göstergeleri arasında güçlü korelasyonlar bulunmuştur. Bu sonuçlar, CTRP-1, TNF-α ve IL-10'un DOS düzeylerinin periodontal hastalıkların tanısında ve tedavi yanıtının izlenmesinde klinik olarak değerli biyobelirteçler olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study was to evaluate the changes in complement C1q tumor necrosis factor-related protein 1 (CTRP-1), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), and interleukin-10 (IL-10) levels in gingival crevicular fluid (GCF) and serum following non-surgical periodontal therapy (NSPT) in systemically healthy, non-smoking, periodontally healthy individuals (S), individuals with gingivitis (G), and stage III grade B periodontitis (P), and to determine the discriminatory power of these biomarkers in the diagnosis of periodontal diseases. Sixty-nine subjects were included in the study (S: n=25, G: n=23, P: n=25). Periodontal clinical parameters (plaque score, probing depth, clinical attachment level, gingival recession, and bleeding on probing) were measured in all participants at baseline and after NSPT. CTRP-1, TNF-α, and IL-10 levels were analyzed in GCF and serum samples by ELISA. Findings revealed improvements in periodontal clinical parameters in all groups after NSPT. Notably, GCF levels of CTRP-1, TNF-α, and IL-10 demonstrated high diagnostic accuracy in distinguishing between periodontal health and disease groups. ROC analysis revealed excellent discrimination by GCF TNF-α and IL-10, while CTRP-1 showed high accuracy in identifying periodontitis. The discriminatory power of these biomarkers was limited in serum samples. Furthermore, strong correlations were found between GCF biomarker levels and indicators of periodontal inflammation.These results suggest that GCF levels of CTRP-1, TNF-α, and IL-10 may serve as clinically valuable biomarkers in the diagnosis of periodontal disease and in monitoring treatment response.