Ticari taksi şoförlerinin çalışma koşullarının iş tatmin düzeyleri üzerindeki etkileri: İstanbul örneği
The impact of working conditions on the job satisfaction levels of taxi drivers: The case of Istanbul
  1. Tez No: 979142
  2. Yazar: ADNAN SOLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, İstanbul il sınırları içerisinde faaliyet gösteren ticari taksi şoförlerinin çalışma koşullarının iş tatmin düzeyleri üzerindeki etkisini sosyolojik bir bakış açısıyla incelemektir. Çalışmada öncelikle, ticari taksi şoförlüğü mesleğinin tarihsel gelişimi ve örgütlenme biçimleri ele alınmış; ardından iş tatmini, çalışma koşulları, gig ekonomisi, platform ekonomisi ve informal ekonomisi gibi kavramlar kuramsal bir çerçevede değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında İstanbul'da görev yapan 385 ticari taksi şoföründen anket yoluyla veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, özgün biçimde geliştirilen bir iş tatmini ölçeği ile demografik sorulardan oluşan anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Ölçek geliştirme sürecinde ise pilot uygulama kapsamında güvenirlik analizi (Cronbach's Alpha) ve açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları, taksi şoförlerinin iş tatmini düzeylerinin; yaş, eğitim durumu, mesleki deneyim, plaka ruhsat sahipliği, günlük gelir ve dijital platformlara yönelik algı gibi çeşitli değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Araştırma bulguları doğrultusunda, taksi şoförlerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik yapısal ve sosyal politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine, from a sociological perspective, the impact of working conditions on the job satisfaction levels of commercial taxi drivers operating within the provincial boundaries of Istanbul. The study first addresses the historical development and organizational forms of the taxi driving profession, and then evaluates, within a theoretical framework, concepts such as job satisfaction, working conditions, precariat, gig economy, platform economy, and informal economy. Within the scope of the research, data were collected through a survey administered to 385 commercial taxi drivers working in Istanbul. As the data collection instrument, a questionnaire consisting of a specifically developed job satisfaction scale and demographic questions was used. The obtained data were analyzed through descriptive statistics and one-way analysis of variance (ANOVA). During the scale development process, a pilot application was carried out, in which reliability analysis (Cronbach's Alpha) and exploratory factor analysis were conducted. The analysis results revealed that the job satisfaction levels of taxi drivers differed significantly according to various variables such as age, educational status, professional experience, license ownership, daily income, and perceptions of digital platforms. In line with the research findings, structural and social policy recommendations were presented to improve the working conditions of taxi drivers.