Sanatsal yaratım sürecinde coğrafyanın etkisi
The impact of geography on the artistic creation process
- Tez No: 979163
- Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Güzel Sanatlar, Geography, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Coğrafya sınırları belirli kara parçası olması dışında aidiyet, kimlik ve bellek kavramlarını içeren ve sanatçıların yaratma sürecini derinden etkileyen bir varoluş alanıdır. Çeşitli nedenlerle coğrafik olarak yer değiştirmek göç olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda metaforik ya da kavramsal olarak içsel bir yolculuktur. Yaratma edimi doğası gereği pek çok etkinin bileşimi sonucu ortaya çıkar. Bu bileşenlerin çoğu yaşadığımız toplumla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilidir. Bu bağlamda sanatçının yaşadığı yer değiştirme ve göç deneyiminin kendisinde yarattığı psikolojik ve biyolojik süreçler de önemli birer yaratma aracına dönüşür. Tez temel olarak göçe ait kavramlar ve göçmen sanatçılar üzerinden ilerler. Hem coğrafya hem de bireyin temel dayanaklarından olan kimlik kavramı, yer değiştirmeler ve bu hareketin yarattığı etkileşimlerin etkisiyle bir tür melez kimliğe dönüşür. Sanatçı artık ne tamamıyla eski coğrafyanın izlerini taşır ne de yeni kültüre aittir. Bu durum sanatçı için yeni yaratıcı bir dönüşüm yaşamasını gerektirebilir. Bu bağlamda sanatsal yaratıcılığı etkileyen dinamiklerin sadece içsel bir süreç olmadığı, coğrafi bağlamların da dinamik olarak süreci etkilediği özellikle göç, aidiyet, kimlik, bellek ve imge kavramları üzerinden değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Beyond being a landmass with defined boundaries, geography is a realm of existence that encompasses concepts of belonging, identity, and memory, and profoundly influences the creative process of artists. Geographical displacement for various reasons can be defined as migration. It is also an internal journey, metaphorically or conceptually. The act of creation, by its very nature, emerges from the combination of many influences. Many of these components are directly or indirectly related to the society we live in. In this context, the psychological and biological processes evoked by the artist's experience of displacement and migration also become important creative tools. The thesis primarily focuses on concepts related to migration and migrant artists. The concept of identity, a fundamental foundation for both geography and the individual, transforms into a hybrid identity through the influence of displacement and the interactions created by this movement. The artist no longer entirely bears the traces of the old geography nor belongs to the new culture. This situation may require a new creative transformation for the artist. In this context, the dynamics affecting artistic creativity are not merely internal processes; geographical contexts also dynamically influence the process, particularly through the concepts of migration, belonging, identity, memory, and imagery.