Üniversite çalışanlarının hatalardan öğrenme eğilimleri ile iş sağlığı ve güvenliği kültürü arasındaki ilişki
The relationship between university employees' tendencies to learn from mistakes and occupational health and safety culture (The case of Kafkas University)
- Tez No: 979215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite çalışanlarının hatalardan öğrenme eğilimleri ilei iş sağlığı ve güvenliği kültürü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma kapsamında Kafkas Üniversitesi'nde görev yapan akademik ve idari personel örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş olup, veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiş ve çalışanların hatalardan öğrenme eğilimleri ile iş sağlığı ve güvenliği kültürü algıları arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Bulgular, çalışanların hatalardan öğrenme eğiliminin yüksek olmasının, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişimine olumlu katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university employees' tendencies to learn from mistakes and the occupational health and safety culture. In the scope of the study, academic and administrative staff working at Kafkas University were selected as the sample. A quantitative research method was adopted, and data were collected through a survey technique. The collected data were evaluated using statistical analysis methods, and the relationships between employees' tendencies to learn from mistakes and their perceptions of occupational health and safety culture were identified. The findings indicate that a high tendency to learn from mistakes contributes positively to the development of the occupational health and safety culture. Furthermore, it was concluded that the organizational learning process strengthens occupational safety practices and contributes to the sustainability of the safety culture. In this context, it is recommended that an organizational climate that encourages learning from mistakes should be established in universities in order to enhance the safety culture.