Urfî-i Şirâzî ve Nef'î'nin Farsça divanındaki nazire na't ve kasidelerin mukayesesi
A comparative study of the na't and qasidas in the Persian divans of Urfî Shirazi and Nefî
  1. Tez No: 979216
  2. Yazar: SEVİNÇ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ GÜZELYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma XVII. yüzyıl Türk edebiyatının önemli şairlerinden Nef'î ile Fars edebiyatının önde gelen şairlerinden Urfî-i Şirâzî arasındaki edebi ilişkiyi nazirecilik geleneği çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Urfî Fars şiirinde Hind üslubunun önde gelen isimlerinden biri olarak yalnızca Fars edebiyatında değil Osmanlı sahasında da etkili olmuştur. Onun üslubu birçok osmanlı şairi tarafından benimsenmiş ve bazı şairler kendilerini ''Urfî-i Rum'' olarak nitelendirmişlerdir. Bu şairlerden biri de kaside türündeki ustalığıyla tanınan Nef'î'dir. Nef'î'nin Farsça divanında yer alan birçok na't ve kasidenin Urfî'ye yazıldığı çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir. Bu doğrultuda tezde Nef'î'nin Urfî'ye nazire olarak kaleme aldığı kasideler tespit edilerek metin düzeyinde karşılaştırmaları yapılmıştır. Her iki şairin mazmun anlayışları, beyit sonu kelimeleri ve üslup özellikleri bakımından benzerlikleri ile farklılıkları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the literary relationship between Nefi one of the prominent poets of 17th-century Turkish literature and Urfî Shîrâzî one of the leading figures of Persian literature, within the framework of the nazire (imitation/response poem) tradition. Urfî as a key representative of the Indian style (Sabk-ı Hindî) in Persian poetry, influenced not only Persian but also Ottoman literature. From the 17th century onwards, many Ottoman poets adopted his style and some even referred to themselves as 'Urfî of Rum''. Among these poets Nef'î stands out with his mastery in the qasida genre. Various sources indicate that many na't and qasida poems in Nef'î's Persian Diwan were written as nazires to Urfî. Accordingly this study identifies and comparatively analyzes these poems at the textual level, focusing on the similarities and differences between the two poets in terms of imagery, rhyme patterns, and stylistic characteristics