Lomber spinal stabilizasyon cerrahisinde yakın kızılötesi spektroskopi (NIRS) ile rejyonel serebral oksijenasyonun değerlendirilmesi
Assessment of regional cerebral oxygenation using near-infrared spectroscopy (NIRS) in lumbar spinal stabilization surgery
  1. Tez No: 979225
  2. Yazar: MUZAFFER YAVUZ TOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİT GÖKÇE CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Lomber spinal stabilizasyon cerrahisi, uzun operasyon süresi, kan kaybı ve prone pozisyon nedeniyle intraoperatif serebral oksijenasyonun bozulma riski yüksek bir girişimdir. Bu çalışmanın amacı, bu hasta grubunda bölgesel serebral oksijen satürasyonunu (rSO2) etkileyen faktörleri belirlemek ve yakın kızılötesi spektroskopisi (NIRS) takibinin klinik değerini ortaya koymaktır. Etik kurul onayı ve hasta onamı alındıktan sonra Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından 30 Ocak 2025-30 Temmuz 2025 tarihleri arasında tarihleri arasında üç ve üzeri seviye lomber spinal stabilizasyon cerrahisi uygulanan 85 hasta prospektif gözlemsel olarak incelenmiştir. Hastalarda demografik veriler, hemodinamik parametreler, solunumsal parametreler, entropi değerleri, kanama miktarı, kan ürünleri kullanımı, prone pozisyon süresi ve intraoperatif rSO2 değerleri kaydedilmiştir. rSO2'de bazal değere göre %20'den fazla azalma veya mutlak %50'nin altına düşüş serebral desatürasyon kriteri olarak tanımlanmıştır. Hastaların %41,2'sinde intraoperatif rSO2 düşüşü saptanmıştır. Çalışmada rSO2 düşüşü ile cinsiyet, VKİ ve yaş arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Hipotansif süre rSO2 düşüşü olan grupta anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur (p=0,005). Eritrosit süspansiyonu kullanımı rSO2 düşüşü olanlarda olmayanlara göre daha yüksek bulunmuştur (p=0,017). İntraoperatif dönemde EtCO₂ ile rSO2 arasında cerrahinin 10.–100. dakikalarında, nabız ile birçok ölçüm noktasında pozitif korelasyon gözlenmiştir. Ortalama arter basıncı ile rSO2 arasında yalnızca 80., 90. ve 100. dakikalarda anlamlı ilişki saptanmıştır. Entropi ile rSO2 arasında ise yalnızca cerrahinin 20. dakikasında negatif korelasyon bulunmuştur. Pron pozisyonun etkisi değerlendirildiğinde; supin pozisyona göre pron pozisyon verilmesi sonrası rSO2 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gözlemlenmiştir (p=0.004). Çalışmamız, lomber stabilizasyon cerrahisi sırasında serebral oksijenasyonun özellikle hipotansif süre ve eritrosit transfüzyonu ile yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, EtCO₂ ve KTA ile rSO2 arasındaki pozitif korelasyon, serebral oksijenasyonun hemodinamik ve solunumsal parametrelerden güçlü şekilde etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle intraoperatif dönemde optimal hemodinamik stabilitenin sağlanması ve kan kaybının etkin yönetimi, serebral oksijenasyonu korumak için kritik öneme sahiptir. Ortaya çıkan bulgular, intraoperatif dönemde rSO2'nin yakın takibinin serebral oksijen rezervini korumada değerli bir yöntem olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Lumbar spinal stabilization surgery carries a high risk of intraoperative cerebral oxygenation impairment due to prolonged operative time, blood loss, and the prone position. The aim of this study was to identify factors affecting regional cerebral oxygen saturation (rSO2) in this patient group and to evaluate the clinical value of monitoring with near-infrared spectroscopy (NIRS). Following ethical committee approval and patient consent, 85 patients undergoing three or more levels of lumbar spinal stabilization surgery at Süleyman Demirel University Research and Training Hospital, Department of Neurosurgery, between January 27 and July 27, 2025, were prospectively observed. Demographic data, hemodynamic parameters, respiratory parameters, entropy values, blood loss, blood product usage, duration of prone positioning, and intraoperative rSO2 values were recorded. A decrease in rSO2 of more than 20% from baseline or an absolute value below 50% was defined as the criterion for cerebral desaturation. Intraoperative rSO2 decline was observed in 41.2% of patients. No significant differences were found between rSO2 decline and sex, body mass index, or age. The duration of hypotension was significantly longer in the group with rSO2 decline (p=0.005). The use of erythrocyte suspension was higher in patients with rSO2 decline compared to those without (p=0.017). During the intraoperative period, positive correlations were observed between EtCO₂ and rSO2 from the 10th to the 100th minute of surgery, as well as between heart rate and rSO2 at multiple time points. A significant relationship between mean arterial pressure and rSO2 was observed only at the 80th, 90th, and 100th minutes. A negative correlation between entropy and rSO2 was detected solely at the 20th minute of surgery. Evaluation of the prone position revealed a statistically significant decrease in rSO2 values after transitioning from supine to prone (p=0.004). Our study demonstrates that cerebral oxygenation during lumbar stabilization surgery is particularly associated with the duration of hypotension and erythrocyte transfusion. Moreover, the positive correlations between EtCO₂ and heart rate with rSO2 indicate that cerebral oxygenation is strongly influenced by hemodynamic and respiratory parameters. Therefore, maintaining optimal intraoperative hemodynamic stability and effective management of blood loss is critical for preserving cerebral oxygenation. The findings support that close intraoperative monitoring of rSO2 is a valuable method for maintaining cerebral oxygen reserves.