Oleuropein'in oleik asit kaynaklı akut akciğer hasarı üzerine olası etkisi
Possible effect of oleuropein on oleic acid-induced acute lung injury
- Tez No: 979231
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ KÖKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS); diffüz akciğer inflamasyonu ve nonkardiyojenik pulmoner ödem ile karakterize akut hipoksemik solunum yetmezliği tablosudur. Yapılan çalışmalarda yoğunbakım ünitelerindeki akut hipoksemik solunum yetmezliği görülen hastaların %10.4'ünde ARDS gelişimi gözlenmiştir ve bu hastaların da yaklaşık %40 mortalitesinin olduğu belirtilmiştir. Günümüz COVID-19 pandemisiyle birlikte ALI/ARDS sayılarındaki artış sonrası ciddi farkındalık gelişmiş olup, tablonun önlenmesi, erken tanısı ve tedavisi daha da kritik önem kazanmıştır. Bu sebeple ALI/ARDS'nin güncel tedavi yaklaşımlarına ve literatüre katkı sağlamak amacıyla güçlü bir antiinflamatuar ve antioksidan olan Oleuropein (OLE)'in ALI/ARDS üzerine etkisini araştırmak amacıyla bir deneysel çalışma planladık. Materyal ve Metod: Çalışmada toplamda 30 adet dişi Wistar Albino sıçan kullanılmıştır. Her grupta 5 adet sıçan olmak üzere toplamda 6 deney grubu oluşturulmuştur. Sıçanlara kuyruk veninden Oleik Asit verilerek akut akciğer hasarı oluşturulmuş, intraperitoneal Oleuropein profilaksisi ve tedavi planlaması yapılarak akciğer hasarı üzerine Oleuropein'in profilaktik ve terapötik faydaları incelenmeye çalışılmıştır. Sıçan serumunda ve akciğer dokusunda biyokimyasal olarak malondialdehit, lipid peroksit, Total Antioxidant Status, Total Oxidant Status ve Surfaktan Protein D parametreleri çalışılmıştır. Sıçanların akciğer dokuları histopatolojik açıdan Hematoksilen&Eozin boyama altında ve immünohistokimyasal olarak TNF-alfa ve Nrf-2 antikorları ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Sonuçlar incelendiğinde Oleuropein verilen gruplarda Oleik Asit'in akciğer hasarı oluşturma etkisinin histopatolojik ve immünohistokimyasal veriler açısından anlamlı düzeyde azaldığı ortaya konulmuştur. Profilaktik Oleuropein verilen grupta total hasar skoru Oleik Asit grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü (p<0.01), terapötik Oleuropein verilen grupta total hasar skoru Oleik Asit grubuna göre anlamlı derecede düşüktü, ancak profilaktik oleuropein grubuna göre bir miktar daha yüksekti (p<0.05). TNF-alfa ve Nrf-2 immünreaktivitesi profilaksi ve tedavi verilen gruplarda Oleik Asit grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı görüldü. Serum ve doku homojenatlarında 8 biyokimyasal parametreler incelendiğinde ise gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Tartışma: ARDS günümüzde yüksek mortalite oranları sebebiyle önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. COVID-19 pandemisiyle birlikte sıklığı ve önemi artmıştır. Bu konu üzerine günümüzde birçok yeni çalışma yapılmasına rağmen ARDS'nin ventilatör stratejileri gibi destek tedavileri dışında etkin terapötik tedavisi halen bulunamamıştır. Bizim çalışmamızda Oleuropein'in sıçanlar üzerinde akciğer hasarını önemli ölçüde hafiflettiği görülmüştür. Bu sonuçlar göz önünde bulundurularak Oleuropein günümüzde ARDS tedavisinde güncel potansiyel tedavi yaklaşımları arasına girebileceği ve bu konuda yapılacak yeni çalışmalara ise ışık tutabileceği sonucuna varılmıştır. ARDS'nin etkin tedavisini bulmak için halen daha güncel çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS) is a condition characterized by diffuse lung inflammation and noncardiogenic pulmonary edema, characterized by acute hypoxemic respiratory failure. Studies have shown that 10.4% of patients with acute hypoxemic respiratory failure in intensive care units develop ARDS, and the mortality rate in these patients is reported to be approximately 40%. With the recent COVID-19 pandemic, significant awareness has increased following the increase in the number of ALI/ARDS cases, and prevention, early diagnosis, and treatment have become even more critical. Therefore, to contribute to current treatment approaches and the literature, we planned an experimental study to investigate the effect of oleuropein, a potent anti-inflammatory and antioxidant, on ALI/ARDS. Materials and Methods: A total of 30 female Wistar Albino rats were used in the study. Six experimental groups were formed, each consisting of five rats. Acute lung injury was induced in rats by administering oleic acid via the tail vein. Prophylactic and therapeutic benefits of oleuropein on lung injury were investigated by intraperitoneal oleuropein prophylaxis and treatment planning. Malondialdehyde, lipid peroxide, total antioxidant status, total oxidant status, and surfactant protein D parameters were biochemically analyzed in rat serum and lung tissue. Lung tissues of the rats were histopathologically evaluated using hematoxylin and eosin staining and immunohistochemically evaluated using TNF-alpha and Nrf-2 antibodies. Results: The results showed that the lung injury-inducing effect of oleic acid was significantly reduced histopathologically and immunohistochemically in the oleuropein-administered groups. The total damage score was significantly lower in the prophylactic oleuropein group compared to the oleic acid group (p<0.01), while the total damage score in the therapeutic oleuropein group was significantly lower than in the oleic acid group but slightly higher than in the prophylactic oleuropein group (p<0.05). TNF-alpha and Nrf-2 immunoreactivity 10 were significantly reduced in the prophylaxis and treatment groups compared to the oleic acid group. No significant differences were found between the groups when biochemical parameters were examined in serum and tissue homogenates. Discussion: ARDS has become a significant health problem due to its high mortality rates. Its frequency and importance have increased with the COVID-19 pandemic. Despite numerous new studies on this topic, effective therapeutic treatment for ARDS, other than supportive treatments such as ventilator strategies, has still not been found. In our study, oleuropein was observed to significantly alleviate lung damage in rats. Considering these results, oleuropein may be among the current potential therapeutic approaches for ARDS and may shed light on future studies. More current studies are still needed to find an effective treatment for ARDS.