Çok bileşenli reaksiyonlar ile piran türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of pyran derivatives via multicomponent reactions
- Tez No: 979235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, heterohalkalı bileşik sınıfının önemli bir üyesi olan“Piran”iskelet yapısının farklı sübstitüentler kullanılarak modifiye edilebilir olmasından faydalanılarak, farmasötik ve biyolojik etkinlik göstermesi öngörülen yeni jenerasyon bileşiklerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla morfolin (1), tiyomorfolin (2), piperidin (3), 1,4-dioksa-8-azaspiro[4,5]dekan (DASD) (4) ve pirolidin (5) grubu içeren 4-aminobenzaldehit türevleri (1a, 2a, 3a, 4a ve 5a) sentezlenmiştir. Daha sonra, elde edilen aldehit (1a-5a) türevlerinin, 5,5-dimetil-1,3-siklohekzandion (b), 1,3-siklohekzandion (c) ve 5-fenil-1,3-siklohekzandion (d) ile geleneksel ısıtma tekniği ile çeşitli çözücü ve katalizörler varlığında, halkalaşma reaksiyonları çalışılmış ve biyolojik aktivite gösterme potansiyelinde olan piran kondanse bileşiklerin sentezleri sitrik asit varlığında etil alkol/su ortamında iyi verimlerle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ürünlerin yapıları FTIR, MS ve bir boyutlu NMR (1H ve 13C-) ile aydınlatılırken, 1ab ve 1ac bileşiklerinin iki boyutlu (COSY, HSQC ve HMBC} NMR analizleri de alınarak, yapıdaki tüm proton ve karbonların yerleri belirlenmiştir. Ayrıca, 1ac bileşiğinin X ışını kristallografi yöntemi ile katı hal yapısı aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis of new generation compounds expected to exhibit pharmaceutical and biological activity was carried out by utilizing the modifiable structure of“Pyran”, an important member of the heterocyclic compound class, using different substituents. For this purpose, 4-aminobenzaldehyde derivatives (1a, 2a, 3a, 4a, 5a) containing morpholine (1), thiomorpholine (2), piperidine (3), 1,4-dioxa-8-azaspiro[4,5]decane (DASD) (4), and pyrrolidine (5) groups were synthesized. Then, The cyclization reactions of cyclohexanedione (b), 1,3-cyclohexanedione (c) and 5-phenyl-1,3-cyclohexanedione (d) were studied by conventional heating technique in the presence of various solvents and catalysts, and the syntheses of pyran condensed compounds with potential biological activity were carried out with good yields in ethyl alcohol/water medium in the presence of citric acid. The structures of the obtained products were identified by FTIR, MS and one-dimensional NMR (1H and 13C-), while two-dimensional {COSY, HSQC and HMBC} NMR analyses of compounds 1ab and 1ac were also taken to determine the locations of all protons and carbons in the structure. In addition, the structure of compound 1ac was determined by X-ray crystallography.