Ortaokul matematik öğretmen adaylarının geometri sorularına verilen yanıtları değerlendirme yaklaşımlarının incelenmesi
An examination of preservice middle school mathematics teachers' approaches to evaluate answers to geometry questions
- Tez No: 979236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİDA EMÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmen adaylarının geometri alanındaki açık uçlu sorulara verilen yanıtları nasıl değerlendirdiklerini incelemektir. Bu amaçla İlköğretim matematik Öğretmenliği lisans programı son sınıfta öğrenim gören toplam dokuz öğretmen adayı katılımcı olarak belirlenmiş ve bu adayların geometri alanında belirlenen 5 soruya verilen olası öğrenci yanıtları değerlendirmeleri istenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, öğretmen adaylarının öğrenci çözümlerini değerlendirirken çok boyutlu ve karmaşık bir yaklaşım benimsedikleri; ancak bu yaklaşımda kavramsal doğruluk, akıl yürütme ve matematiksel temsillerin kullanımının öne çıktığı görülmüştür. Varılan sonuçlara göre değerlendirme ölçütlerinin standartlaştırılması yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine how prospective middle school mathematics teachers evaluate responses to open-ended questions in geometry. Nine prospective teachers in the final year of the Elementary Mathematics Teaching undergraduate program were selected as participants and asked to evaluate possible student responses to five questions in geometry. The findings indicated that prospective teachers adopted a multidimensional and complex approach to evaluating student solutions, but this approach emphasized conceptual accuracy, reasoning, and the use of mathematical representations. Based on the findings, recommendations were made for standardizing evaluation criteria.