Yaşlılarda duygusal beslenme ve kardiyovasküler risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of emotional eating and cardiovascular risk factors in the elderly
  1. Tez No: 979284
  2. Yazar: MAKBULE BERİL UMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SOFUOĞLU, DOÇ. DR. MEHMET EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Geriatrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, yaşlı bireylerde duygusal yeme davranışı ile kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yaşlanma ile birlikte fizyolojik, psikolojik ve sosyal değişimler bireyin beslenme davranışlarını etkileyebilmekte; bu durum da duygusal beslenme davranışlarını tetikleyebilmektedir. Duygusal yeme; bireylerin stres, gerginlik ve olumsuz duygularla başa çıkma amacıyla besinleri kullanması olarak tanımlanmaktadır. Araştırmaya 65 yaş ve üzeri 300 birey dâhil edilmiş; sosyodemografik, antropometrik ve biyokimyasal verileri toplanmıştır. Duygusal Yeme Ölçeği ile duygusal yeme davranışları değerlendirilmiştir. Bulgulara göre; yaşlıların %58,3'ü fazla kilolu veya obez, %67'si yüksek veya çok yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sahiptir. Katılımcıların %51,7'sinde yüksek yoğunluklu lipoprotein düşüklüğü, %51,7'sinde ise yüksek açlık glikozu saptanmıştır. Duygusal Yeme Ölçeği toplam puanı ile yaş, eğitim seviyesi, sigara ve alkol tüketimi ile gelir düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p<0,05). 75 yaş altı bireylerin, lise ve üstü eğitim düzeyine sahip olanların ve alkol veya sigara kullananların duygusal yeme puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kolesterol ilacı kullanımı ve yüksek kreatinin düzeyi de duygusal yeme puanlarını anlamlı düzeyde artırmaktadır. Bel/kalça oranı yüksek olan bireylerin çevresel uyaranlara karşı kontrol düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları, yaşlılarda duygusal beslenme davranışlarının hem psikososyal hem de biyokimyasal ve antropometrik değişkenlerle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda, duygusal beslenme davranışlarının erken dönemde saptanarak, beslenmeye bağlı gelişebilecek kardiyovasküler risklerin azaltılması için bireyselleştirilmiş stratejiler geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between emotional eating behavior and cardiovascular risk factors among older adults. Aging is accompanied by physiological, psychological, and social changes that can affect an individual's eating behavior and may trigger emotional eating tendencies. Emotional eating is defined as the use of food to cope with stress, tension, and negative emotions. The study included 300 individuals aged 65 and older; sociodemographic, anthropometric, and biochemical data were collected. Emotional eating behaviors were evaluated using the Emotional Eating Scale. According to the findings, 58.3% of the elderly were overweight or obese, and 67% had high or very high cardiovascular disease risk. High density lipoprotein deficiency was detected in 51.7% of the participants, while 51.7% also had high fasting glucose levels. A statistically significant relationship was found between the total emotional eating scale score and age, educational level, smoking, alcohol consumption, and income status (p<0.05). Participants under the age of 75, those with higher education, and individuals who consumed alcohol or smoked had significantly higher emotional eating scores. Additionally, cholesterol medication use and elevated creatinine levels were associated with increased emotional eating scores. Participants with high waist-to-hip ratios had lower control over eating behaviors in response to external stimuli. The results of this study indicate that emotional eating behaviors in the elderly are associated with psychosocial, biochemical, and anthropometric variables. In this context, identifying emotional eating behaviors at an early stage may help guide the development of individualized strategies aimed at reducing nutrition-related cardiovascular risks in older adults.