Nazaret Haçarya'ın İsviçre medeni kanunu tercümesi (Hukuk dili açısından tahlil ve çeviri yazı)
Nazareth Hatcherian's translation of code civil suisse (Analysis and transcription in terms of legal parlance)
- Tez No: 979292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ADEM YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Hukuk, History, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu avukatlık, hukuk muallimliği ve istinaf mahkemesi azâlığı yapmış son dönem Osmanlı hukukçularından Nazaret Haçaryan'ın, 1926 tarihli Türk Medeni Kanunu'nun da mehazı olan İsviçre Medeni Kanunu'nun 1914-1915 yılları arasında gerçekleştirilen tercümesidir. Çeviri yazısı gerçekleştirilen tercüme hukuki terimler esas alınarak hukuk dili açısından tahlil edilmiştir. Ayrıca Haçaryan'ın tercümesi ile 1926 Türk Medeni Kanunu karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Hem tercümenin tahlili hem de Haçaryan tercümesinin Türk Medeni Kanunu ile karşılaştırılarak incelenmesindeki amaç hukuk dilinin tarihi seyrine ve gelişimine ilişkin bir bakış sunmaktır. Tahlilde Haçaryan'ın tercümesindeki terimlerin mehaz kanundaki karşılıkları tespit edilerek, bunun üzerinden bir inceleme yapılmıştır. Dolayısıyla terimler Türkçe-Fransızca olarak bir arada ele alınmıştır. Bu tahlilin esas başvuru kaynakları Haçaryan'ın tercümesini gerçekleştirdiği dönemin lügatleridir. Karşılaştırma ile iki tercüme metnin arasındaki farklılık ve benzerlikler ortaya konmuştur. Yanı sıra Haçaryan'ın tercümesinin 1926 Medeni Kanunu'nun İsviçre'den iktibas edilmesinde oynadığı rol tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan karşılaştırma 1926 medeni kanununda Haçaryan'ın tercümesinden yararlanıp yararlanılmadığı hususunda bazı ipuçları da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the 1914-1915 translation of the Code Civil Suisse, which is also the basis of the Turkish Civil Code dated 1926, by Nazareth Hatcherian, one of the late Ottoman jurists who worked as a lawyer, a law professor and a member of the court of appeal. The translation of which the transcription has been carried out, has been analyzed in terms of legal parlance, based on legal terms. Additionally, the 1926 Turkish Civil Code and Hatcherian's translation have been studied comperatively. The purpose for both the analysis of the translation and the examination of Hatcherian's translation by comparing it with the Turkish Civil Code is to put forward a perspective about the historical course and development of legal parlance. In the analysis, the corresponding terms in the Hatcherian's translation of the source law were determined and an examination has been made based on this. Therefore, the terms have been discussed both in Turkish and French torgether. The main sources for this study are the dictionaries of the period in which Hatcherian realized his translation. The differences and the similarities between the two translations has been put forward. Besides, the role of Hatcherian's translation in the transfer of 1926 Code Civil Suisse has been tried to determine. The comparison also provides clues as to whether Hatcherian's translations was used in the 1926 civil code.