Mustafa lutfî el-Menfelûtî ve en-Nazarât adlı eserinin tahlili
Mustafā Lutfī al-Manfalūtī and analysis of his work named al-Nazarāt
  1. Tez No: 716951
  2. Yazar: HALE SULTAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Mısırlı şair ve yazar Mustafa Lutfî el-Menfelûtî'nin hayatı, edebî kişiliği ve en-Nazarât adlı eseri konu edilmiştir. Tez hazırlanırken kullanılan ana kaynak en-Nazarât adlı eserdir. Çalışmada Arapça kaynaklardan yararlanılmakla birlikte Türkçe kaynaklar da kullanılmıştır. Çalışma, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Menfelûtî'nin yaşadığı dönem ele alınmış, hayatına, eserlerine ve edebî kişiliğine yer verilmiştir. İkinci bölümde Menfelûtî'nin en-Nazarât adlı eseri konuları, hikâyeleri, dili ve üslûbu bakımından tahlil edilmiştir Çalışma sonucunda Menfelûtî'nin Arap edebiyatında önemli bir yere sahip olduğu ortaya konulmuştur. Menfelûtî'nin en önemli eseri olan en-Nazarât'ta edebî, dinî, sosyal, siyasî, ahlakî, psikolojik konulara yer verdiğine; toplumda ve dünyada yaşanan problemleri göz ardı etmediğine ulaşılmıştır. Eser üzerinde yapılan incelemeler neticesinde Menfelûtî'nin romantizm akımından etkilenen, melankolik yapıya sahip, kiniklerle bazı ortak yönleri olan bir yazar olduğu gözlemlenmiştir. Menfelûtî'nin en-Nazarât'ta yer verdiği hikâyeler kısa hikâye türünden olmuştur. Bu hikâyelerinde genellikle evlilik, fakirlik, intihar gibi toplumsal sorunlara değinmiştir. Hikâyelerindeki şahıslar iki-üç kişiyi geçmemiştir. Hikâyelerde verilmek istenen mesaj daha önemli olduğundan zaman ve mekân unsurları geri planda kalmıştır. Menfelûtî, hikâyelerinde çoğunlukla diyalog tekniğine başvurmuştur. Menfelûtî, en-Nazarât'ı fasih Arapçayla kaleme almış, eserinde belâgat unsurlarını kullanmış, ayet ve şiirlere yer vermiştir. Nihai olarak Menfelûtî'nin Arap edebiyatının önde gelen isimlerini etkilediği, en-Nazarât'ın Arap dili sahasında kullanılmaya değer bir kaynak olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the life of the Egyptian writer Mustafā Lutfī al-Manfalūtī, his literary personality, and al-Nazarāt. The primary source used in the thesis is al-Nazarāt. In the study, besides the use of Arab resources, Turkish resources are used as well. The study consists of two main parts. In the first part, the period in which Manfalūtī lived is discussed, and his life and literary personality are included. In the second part, al-Nazarāt has been analyzed. As a result of the study, Manfalûti's importance in Arabic literature has been revealed. It has been reached that in al-Nazarāt, he included various subjects, and he didn't ignore the problems in society and the world. It has been observed that Manfalūtī is a writer who is influenced by the romanticism movement, has a melancholic structure, and has some common aspects with the cynics. The stories Manfalūtī included in al-Nazarāt were short. He generally referred to social problems in these stories. The persons in his stories didn't exceed two-three persons. Since the message to convey in the stories are more important, and the time and place elements have remained in the background. Manfalūtī mostly used the dialogue technique in his stories. Manfalūtī wrote al-Nazarāt in fluent Arabic, used the elements of rhetoric, and included āyāt and poems in it. Finally, it's concluded that Manfalūtī influenced the leading names of Arabic literature and that al-Nazarāt is a resource worth using in the area of the Arabic language.