Uluslararası hukukta tek taraflı ekonomik önlemlerin meşruiyet meselesi
The legitimacy issue of unilateral economic measuresinter national law
- Tez No: 979301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZERCAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Devletlerin çeşitli hedeflere ulaşmak amacıyla ilgili uluslararası kuruluşlara başvurmaksızın tek taraflı ekonomik önlemler kullanmaya artan şekilde yönelmesi, bu durumu uluslararası çalışmalar alanında tartışmalı konulardan biri haline getirmiştir. Askeri güç kullanımını içermemesine rağmen, bu önlemlerin hukuki ve insani etkileri meşruiyet tartışmalarına yol açmaktadır. Bu çalışma, tek taraflı ekonomik önlemlerin uluslararası hukukta meşruiyetini hem andlaşma ilişkileri içinde hem de dışında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, tek taraflı ekonomik önlemler kavramı ele alınmış, tarihsel gelişimi incelenmiş, benzer kavramlardan ayrımı yapılmış ve türleri sınıflandırılmıştır. İkinci bölümde ise meşruiyet kaynakları üç açıdan değerlendirilmiştir: İlk olarak, exceptio non adimpleti contractus ilkesi, andlaşma ilişkileri çerçevesinde, diğer tarafın yükümlülüklerini ihlâl etmesi durumunda başvurulabilecek bir karşı önlem türü olarak ele alınmış; farklı doktrinsel görüşler tartışılmış ve bu ilkenin bir karşı önlem olduğu görüşü tercih edilmiştir. İkinci olarak, andlaşma ilişkisi dışındaki tek taraflı ekonomik önlemler, andlaşmaya dayanmayan ihlallere karşı alınan karşı önlemler olarak incelenmiştir. Üçüncü olarak ise, bu önlemlerin uluslararası hukuk ihlaline dayanmaksızın, doğrudan siyasi veya ekonomik amaçlarla bir araç olarak kullanılma biçimleri ve bu durumun hukuki boyutları, uluslararası toplumun ortak yetkilendirmesi olmadan incelenmiştir. Çalışma, tek taraflı ekonomik önlemlerin uluslararası hukukta meşruiyetine dair dengeli bir bakış açısı sunmayı ve güncel teorik ve uygulamalı sorunlara ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing tendency of states to resort to unilateral economic measures without referring to the relevant international organizations as a means to achieve various objectives has made this issue one of the controversial topics in the field of international studies. Although these measures do not involve military force, their legal and humanitarian impacts raise important questions about their legitimacy. This study aims to analyze the legitimacy of unilateral economic measures in international law, both within and outside treaty relationships. The first section addresses the concept of unilateral economic measures, examines their historical development, distinguishes them from similar concepts, and classifies their types. The second section evaluates the sources of legitimacy of these measures from three perspectives: First, the principle of exceptio non adimpleti contractus is examined within the framework of treaty relationships as a form of countermeasure applicable when the other party breaches its obligations. Different doctrinal views are discussed, with preference given to the opinion that considers it a countermeasure. Second, countermeasures outside treaty relationships are analyzed in the context of states' international responsibility. This includes unilateral economic measures applied as responses to non-contractual breaches. Third, the use of unilateral economic measures as tools of political or economic coercion, especially without collective authorization by the international community, is explored, along with the related legal challenges. This study seeks to provide a balanced legal perspective on the legitimacy of unilateral