Futbol çevirmenliğinde tarafsızlık ilkesi ve görev tanımı ilişkisi
The relationship between the principle of impartiality and job description in football interpreting
- Tez No: 979307
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KÖKTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BEGÜM AKÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
Özet
Futbol tercümanlığı Türk yazınında hakkında sınırlı sayıda lisansüstü çalışma yapılmış, nispeten bakir bir konu olarak yer almaktadır. Tercümanlığın çalışma alanlarının çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda spor ve futbol tercümanlığı göze çarpan konular arasında sayılmamaktadır. Tezden beklenti, özellikle futbol tercümanlığı konusunda alanyazınına katkı sağlamak, mesleğin önemine vurgu yapmaktır. Mesleğe verilen değerin artması umulmaktadır. Tez, futbol tercümanlarının çalıştıkları ortamların canlılığı, değişkenliği, stres seviyesi, ortamda bulunan kişilerin, toplulukların ve hatta tercümanların farklılaşabilen ideolojileri dikkate alındığında çevirilerin tarafsızlığının sorgulanabilir olabileceği fikrinden gelişmiştir. Bu kapsamda 2024-2025 sezonunda Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig'de çalışmakta olan 21 futbol tercümanına 6 açık uçlu sorudan oluşan anket yanıtlamaları üzere gönderilmiştir ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Alınan yanıtlar doğrultusunda futbol tercümanlarının görev tanımları açıklanmıştır. Tarafsızlık ilkesinin uygulanabilirliği açısından görev tanımının netleştirilmesinin gerekli olduğu çıkarımı yapılarak savunulmaktadır. Anket yanıtlarından elde edilen sonuçlar göstermektedir ki: Futbol tercümanları çevirilerini yaparken çeviri kararlarını etkileyen birçok etmen bulunmaktadır. Etmenler arasında iletileri aktarılan kişilerin üslupları, ruh halleri ve karakterleri, ortam şartları, ideolojiler, bağlılık, sadakat, tercümanın eğitim geçmişi, çeviri ve mütercim tercümanlık alan bilgisi mevcudiyeti, kulüpte çalışmaya başlama yolu, mesleğe bakış açısı bulunmaktadır. Bahsedilen değişkenler sebebiyle futbolda çeviri kararlarının tercümana ve zamana göre farklılaşabileceği; bağlamları ve ortamdaki kişileri değerlendirmek suretiyle alınan kararların mesuliyetinin tercümana ait olduğu kabul edilmekle beraber tercümanların üzerinde bu kararların alınmasını etkileyen taraflı olmalarına dair beklentiler olup olmadığı araştırılmıştır. Tercümanlardan beklentilerin kulüplerin özelliklerine, işverenlere göre değiştiği ve tek tip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Football interpreting is a relatively untouched subject in the Turkish literature with a limited number of postgraduate studies. Considering the diversity of the fields of interpreting, sports and football interpreting are not among the prominent subjects. The expectation of this thesis is to contribute to the literature on football interpreting and to emphasize the importance of the profession. It is hoped that the value given to the profession will increase. The thesis has developed from the idea that the impartiality of translations may be questionable when the liveliness, variability and stress level of the environments in which football interpreters work and the differing ideologies of the people, communities and even the interpreters are taken into consideration. In this context, a questionnaire consisting of 6 open-ended questions was sent to 21 football interpreters working in Trendyol Super League and Trendyol 1st League in the 2024-2025 season and the data obtained were analyzed through content analysis. Job descriptions of football interpreters were explained in line with the responses received. It is inferred and argued that it is necessary to clarify the job description in terms of the applicability of the principle of impartiality. The results obtained from the questionnaire responses show that there are many factors affecting the translation decisions of football interpreters. These factors include the styles, moods and characters of the people whose messages are being conveyed, environmental conditions, ideologies, commitment, loyalty, the educational background of the interpreter, the availability of translation and interpreting field knowledge, the way of starting to work at the club, and the perspective of the profession. Although it is accepted that the interpreting decisions in football may differ according to the interpreter and time due to the variables mentioned and that the interpreter is responsible for the decisions made by evaluating the contexts and the people in the environment, it was investigated whether there are expectations on the interpreters to be biased that affect the making of these decisions. It was concluded that the expectations from interpreters vary according to the characteristics of the clubs and employers and are not standardised.