Sağlık çalışanlarının hizmet sunumunda Zenofobi ve göçmenlere yönelik tutum düzeylerinin incelenmesi
Investigation of health workers' levels of Zenophobia and attitudes towards immigrants in service delivery
- Tez No: 979322
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda özellikle Ortadoğu ülkelerinden Türkiye'ye doğru yaşanan göç hareketliliği nedeniyle yerel halk ve göçmenler arasında sosyal uyum ve entegrasyon sorunları yaşanmaktadır. Göçmenlerin misafirlik süresinin uzaması ve dahi misafirliğin kalıcı olarak değişmesiyle bireylerin göçmenlere yönelik olumsuz tutumları ortaya çıkmaya başlamıştır. Bununla birlikte yabancı korkusu ve yabancı düşmanlığı olarak bilinen zenofobi toplumlar arasında olduğu gibi kurumlar içerisin de nüfuz etmiştir. Bu kurumların başında sağlık kurumları ve dolayısıyla burada görev yapan sağlık çalışanları gelmektedir. Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanlarının sağlık hizmeti sunumunda zenofobi ve göçmenlere yönelik tutum düzeylerinin belirlenerek arasındaki ilişkilerin demografik değişkenlere göre belirlenmesidir. Çalışmanın evrenini Konya il merkezinde çalışmakta olan 21.179 sağlık çalışanı (TÜİK 2023) oluştururken, örneklem grubunu Konya ilinde çalışan 400 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veriler ''Sağlık Hizmeti Sunumunda Zenofobi Ölçeği'' ve ''Sağlık Çalışanının Göçmenlere Yönelik Tutum Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın gerçekleşmesi adına verilere ulaşmak için Google formlar aracılığıyla anket formu düzenlenip çeşitli sosyal medya programları aracılığıyla (linkedin, whatsapp, facebook vb.) elektronik ortam üzerinden bireylere ulaşılmıştır. Veriler SPSS 20 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın analizlerini tanımlayıcı analizler, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans testi analizi ve pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizi oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine ait veriler incelendiğinde %50,5'i 21-33 yaş aralığında, %59,2'si kadın, %71,8'i evli, %42,2'si lisans ve %69'unun hemşire olduğu tespit edilmiştir. Sağlık Hizmeti Sunumunda Zenofobi ölçeği ortalama puanı x ̄ =55,43, Sağlık Çalışanının Göçmenlere Yönelik Tutum ölçeği ortalama puanı x ̄ =49,84'dir. Sağlık çalışanlarının hizmet sunumunda zenofobi ve göçmenlere yönelik tutumları arasında güçlü düzeyde pozitif (r=,736) ve anlamlı (p<0.01) bir ilişki bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının hizmet sunumunda zenofobi arttıkça göçmenlere yönelik tutumda arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there have been problems of social cohesion and integration between the local population and immigrants, especially due to the migration mobility from Middle Eastern countries to Turkey. With the prolongation of the duration of the migrants' stay and even the permanent change of the stay, negative attitudes of individuals towards migrants have started to emerge. However, xenophobia, known as xenophobia and xenophobia, has permeated institutions as well as societies. Health institutions and therefore health professionals working in these institutions are at the forefront of these institutions. The aim of this study is to determine the levels of xenophobia and attitudes towards immigrants among healthcare workers in the provision of healthcare services and to identify the relationships between them according to demographic variables. The population of the study consists of 21,179 healthcare workers working in the central district of Konya (TÜİK 2023), while the sample group consists of 400 healthcare workers working in the province of Konya. Data were collected using the“Xenophobia Scale in Healthcare Provision”and the“Healthcare Worker's Attitude Scale Towards Migrants.”To conduct the research, a survey form was created using Google Forms and distributed to individuals electronically via various social media platforms (LinkedIn, WhatsApp, Facebook, etc.). The data were analyzed using the SPSS 20 software package. The analyses of the study consisted of descriptive analyses, t-tests for independent groups, one-way analysis of variance, Pearson correlation, and simple linear regression analysis. As a result of the research, when the data on the descriptive characteristics of the participants were examined, it was determined that 50.5% were between the ages of 21-33, 59.2% were female, 71.8% were married, 42.2% were undergraduate and 69% were nurses. The mean score of the Zenophobia in Health Service Delivery scale is x ̄ =55.43, and the mean score of the Health Worker Attitude Towards Immigrants scale is x ̄ =49.84. A strong positive (r= .736) and significant (p<0.01) relationship was found between xenophobia in service delivery and attitudes towards immigrants. It is seen that as xenophobia increases in the service provision of health professionals, the attitude towards immigrants increases.