İlkokul öğretmenlerinin orman okulu uygulamalarına yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of primary school teachers' opinions on forest school practices
  1. Tez No: 979323
  2. Yazar: İLKNUR ERDEM MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma orman okulu uygulamalarının, ilkokul kademesinde uygulanabilirlik yönünden öğretmen görüşlerinin değerlendirmek ve bu modelin uygulanabilirliğine ilişkin beklentilerini ve olası sınırlılıklarını belirlemektir. Bu kapsamda araştırmanın evrenini, Türkiye'de ilkokul düzeyinde görev yapan ve orman okulu pedagojisi hakkında eğitim almamış öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışma gurubu, Sivas ilinde devlet ve özel okullarda görev yapan 32 temel eğitim öğretmeninden oluşmaktadır. Yapılan araştırmada bu katılımcıların % 31,25'nin yüksek lisans, % 68,75'inin de lisans mezunu olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin % 46.87'si 1-16yıl arasında % 53,13'ünün ise 16 yıldan daha fazla süredir çalıştığı belirlenmiştir. Örneklem seçiminde amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu hedefe uygun olarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yapılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin büyük çoğunluğu, orman okulu modelini olumlu bir alternatif eğitim yaklaşımı olarak görmekte ve kendi okullarında uygulanmasını arzu etmektedir. Katılımcıların % 81,2'si bu konuda herhangi bir eğitim almamış olmasına rağmen, modelin öğrenci gelişimine sağlayacağı katkılar konusunda güçlü bir inanca sahiptir. Doğa dışı etkinlikler ve iletişim konusunda öğretmenlerin çoğu, bu etkinliklerin öğrenci-öğretmen ilişkisini güçlendirdiğini, etkileşim ve motivasyonu artırdığını düşünmektedir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların, alan yazında gerçekleştirilen çalışmaların güçlü ve zayıf yönlerinin tespit edilmesine katkı sağlayacağı, gelecekteki çalışmalara yön vermede önemli bir referans niteliği taşıyacağı ve özellikle temel eğitimde orman okulu görüşlerine odaklanan araştırmacılar için rehberlik edici bir kaynak olacağı öngörülmektedir
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate primary school teachers' perspectives on the feasibility of forest school practices at the elementary level, while also identifying their expectations and the potential limitations of implementing this model. The study population consists of teachers in Turkey working at the primary school level who have not previously received formal training in forest school pedagogy. The study group is composed of 32 primary education teachers employed in public and private schools in Sivas province. Among these participants, 31.25% hold a master's degree and 68.75% hold a bachelor's degree. Furthermore, 46.87% of the teachers have between 1 and 16 years of teaching experience, while 53.13% have more than 16 years. Purposeful sampling was employed in the selection of participants, and a case study design, one of the qualitative research methods, was utilized. Data were collected through a semi-structured interview form. Findings indicate that the vast majority of teachers regard the forest school model as a valuable alternative educational approach and express willingness for its implementation in their own schools. Even though 81.2% of the participants reported having received no prior training on the model, they expressed strong belief in its potential contributions to student development. With regard to outdoor activities and communication, most teachers highlighted that such practices strengthen teacher–student relationships, enhance interaction, and increase motivation. The results of this study are expected to contribute to identifying both the strengths and weaknesses of existing research in the field, to serve as a meaningful reference point for guiding future studies, and to provide a practical resource for researchers focusing on forest school perspectives in primary education.