İşçi konutundan sosyal konuta, 1840-1939 dönemi İngiltere, Almanya ve Rusya örnekleri üzerinden değerlendirme
From working class dwelling to social housing, an evaluation through the housing examples during the 1840-1939 period in England, Germany and Russia
  1. Tez No: 979325
  2. Yazar: ZEYCAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AHSEN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Tezde konutun, kent bağlamında sorun olarak toplum gündemine gelmesi, bu sorunun temelindeki konular ve problemler, çözümü yönünde yapılmış çalışmalar, kullanıcı tipi ve konut yapısı türleri dahil, mekânsal gelişimi çok yönlü bakış açısı ve tarihsel perspektiften ele alınmıştır. Endüstri Devrimi ile ortaya çıkan üretim biçimindeki köklü değişim ve dolayısı ile aile yapısının değişimi, nüfus hareketleri, kentlerde artan işçi nüfusunun kötü yaşam koşullarının neden olduğu sağlık sorunları, Birinci Dünya savaşının toplumsal sonuçları ve ülke yönetim biçimlerinin değişimi, belirginleşen barınma sorunu ve çözümleri konusunda önemli etkiler oluşturmuştur. Bu etkilerin konut sorunu ile ilişkisi ve sorunun çözümü yönünde yapılan çalışmalar ile ortaya konan çözümlerin incelenmesi ve tartışmaya açılması amaçlanmıştır. Bugün ve geleceğe dönük olarak, ihtiyaca karşılık verebilir, konfor koşulları yüksek, iklim duyarlı, enerji verimliği yüksek, etkileşimli ve sürdürülebilir, erişebilir konuta yönelik çalışmalar için çıkış noktaları elde edilmesi, bilgi sağlaması ve rehberlik etmesi amaçlanarak, tarihsel eşikler bağlamında 19. yüzyıl ortası ile Birinci Dünya savaşı öncesi işçi konutu dönemi ile bugünkü yaygın olarak kabul gören anlamı kapsamında, herkesin ulaşabilmesi amaçlanan sosyal konutun iki Dünya Savaşı arası dönemdeki gelişimi incelenmiştir. Teknolojik değişim, savaş, sosyoekonomik, kültürel, politik değişimler ve bu süreçteki nüfus hareketleri (göç), ülke ölçeğinde farklı etkiler oluşturmuş, aynı zamanda ülkeler arası etkileşimi de sağlamıştır. Bu nedenle belirlenen dönemlerde ve seçilen üç ülke İngiltere, Almanya ve Rusya'da, konutun gelişimine yön veren unsurlar ile ülkeler arası etkileşim ayrıntılı ele alınmış ve incelenmiştir. Savaşlarla çizilen ülke sınırları, mesafe, ulaşım ve iletişim zorlukları, toplumlar ve kültürlerarası etkileşimi engellememiş, konut yapıları ve bu alandaki deneyimler, seçilen ülkelerin yönetim ve rejim farklarına rağmen birbirleri için örnek oluşturmuş, bunun sonucu konut tasarımında benzerlikler ortaya çıkmıştır. Ülkeler arası etkileşim sonucu, konut yapılarının mekân özellikleri ve örgütlenmesinde olduğu gibi bu yapılarla oluşturulan kentsel yerleşim alanları birbirinden örnek alınmak suretiyle farklı zamanlarda, farklı ülkelerde uygulama alanı bulmuş ve evrensel yaşam biçiminin ilk deneyimlerini oluşturmuştur. Kullanıcı ihtiyaçları ve yapısının mekânsal ve biçimsel yorumu olan konut mimarisi örnekleri seçilen üç ülkenin, farklı yönetim biçimleri, sosyokültürel ve ekonomik düzenleri içinde ele alınmıştır. Tez, konut mekânına odaklanırken, etki eden unsurlara geniş perspektiften bakmayı hedeflemiş, konut tasarımının öncülük ettiği kabul edilen modern mimarlık gelişmeleri ve devlet politikasının bakış açısı göz ardı edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis addresses the emergence of housing as an issue within the urban context that comes to the fore of the public, its underlying topics and problems, the studies conducted toward its resolution, and its spatial development, considering user types and housing forms, through a multidimensional and historical perspective. The profound transformation in the mode of production brought about by the Industrial Revolution and consequently the changes in family structure, population movements, the health problems caused by the poor living conditions of the growing working-class population in cities, the social consequences of the First World War, and the transformation of national governance have all had significant impacts on the emerging housing problem and its solutions. The study aims to examine the relationship between these influences and the housing problem, as well as the studies and solutions proposed to address the problem, and to bring them up for discussion. Looking at both the present and the future, the research seeks to provide starting points, knowledge, and guidance for the development of housing that is, comfortable, climate-sensitive, energy-efficient, interactive, sustainable, responsive to social needs and accessible. In this context, the thesis traces the evolution of social housing, intended for universal accessibility, from mid-19th-century worker housing through the interwar period, highlighting lessons relevant to contemporary practice. Technological change, war, socio-economic, cultural, and political transformations, along with population movements (migration) have created diverse impacts on the national housing developments, while fostering international interaction. Therefore, in the specified period of time between 1840-1939 and the three selected countries England, Germany, and Russia, the factors shaping housing development and interactions among these countries were examined in detail. National borders drawn by wars, geographic and political barriers, distance, transportation and communication challenges did not prevent cross-cultural and societal exchanges; housing models and related experiences served as an example and consequently housing designs and urban settlement models influenced one another, resulting in notable parallels across countries. These interactions informed both the spatial organization of housing and the broader formation of urban settlements, laying the groundwork for early experiments in universal living standards. Residential architecture, which is a spatial and formal interpretation of user needs and structure, is examined within the context of the different governance systems, socio-cultural, and economic systems of the three selected countries. While focusing on the housing space, the thesis aimed to adopt a broad perspective on the influencing factors, without neglecting modern architectural developments considered to be led by housing design and the perspective of state policy.