Bazı organik materyallerin domates'te bitki gelişimine etkileri
Effects of some organic fertilizers on plant growth of tomato
- Tez No: 979326
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu çalışma, bazı organik materyallerin domates (Solanum Iycopersicum)'te tohum çimlenme süreci ve fide gelişim dönemlerinde bitki gelişim parametrelerine etkilerini araştırmaktır. Laboratuar şartlarında yürütülen çalışmada %3, %6 ve %9 oranlarında üç ayrı organik materyal (leonardit vermikompost ve gidya), kontrol grubu olarak da karışımsız (%0) bahçe toprağı kullanılmıştır. Bitkisel materyal olarak, Joker F1 domates çeşidi tercih edilmiştir. Tohumlar, her biri 3 kilogramlık hacme sahip saksılara ekilerek, gelişimleri fide döneminde izlenmiş ve büyüme ile ilgili bazı parametreler araştırılmıştır. Araştırma, 5 tekerrürlü olarak hazırlanmıştır. Her saksıda, 10 bitki olacak şekilde düzenlenmiş ve 500 adet domates fidesi izlenmiştir. Uygulama sonunda bitkilerde; çimlenme hızı (adet), yaprak sayısı (adet), yükseklik (cm), çapı (mm), ağırlığı (g) ölçülmüştür. Araştırma bulgularına göre, fide gelişim döneminde vermikompost ve leonardit uygulamalarının, değerlendirmeye alınan parametreler üzerinde etkileri önemli bulunmuştur. Leonardit uygulamalarının, domates bitkisi üzerinde çimlenme hızı, bitki yüksekliği, bitki gövde çapı ve bitki ağırlığına etkileri diğer organik materyallere göre daha etkili olduğu, açıkça görülmüştür. Vermikompost uygulamasının ise, yaprak sayısı üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Gidya uygulamalarının olumlu sonuç vermediği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the climate room of the Plant Physiology Laboratory of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Van Yuzuncu Yil University, in order to investigate the effects of some organic materials on plant development and soil fertility in tomatoes (Solanum Iycopersicum). Three different organic materials (leonardite vermicompost, gidya) were used in the study at the rates of 3%, 6% and 9%. Unmixed (0%) garden soil was used as the control group. In the study, the Joker F1 tomato variety belonging to Vilmorin company was used as plant material, tomato seeds were planted in pots with a volume of 3 kilograms each, their development was monitored until the flowering period and some parameters related to growth were investigated. Applications were arranged in 5 replications and each pot was arranged with 10 plants, a total of 500 tomato seedlings were used. At the end of the study; germination rate (number), plant leaf number (number), plant height (cm), plant stem diameter (mm), plant weight (g) were measured in the plants. According to the research findings, the effects of the applied organic materials on the evaluated yield components were found to be significant; It was clearly seen that the effects of Leonardite application on the germination rate, plant height, plant stem diameter and plant weight on tomato plants were more effective than other organic materials.