Yeşil finansman araçlarının Türk bankacılık sektörünün finansal performansı üzerindeki etkileri
The effects of green financing instruments on the financial performance of the Turkish banking sector
- Tez No: 979354
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
Özet
Dünyada iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel riskler finansal piyasalarda sürdürülebilirlik odaklı dönüşümün önemini artırmıştır. Bankacılık sektörü, sermaye tahsisi ve yatırım politikaları aracılığı ile bu dönüşüm sürecinin merkezinde yer almakta olup portföylerinde yer alan yeşil finansman araçları hem çevresel hem de finansal performansın belirlenmesinde stratejik bir unsur haline gelmiştir. Bu bağlamda, yeşil finansman araçlarının bankaların kârlılık göstergeleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi sektörün finansal sürdürülebilirliğini anlamak açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, yeşil finansman araçlarının Türk bankacılık sektörünün finansal performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, yeşil menkul kıymet oranı ve yurt dışı sürdürülebilirlik kredilerinin, bankaların aktif kârlılığı ve özkaynak kârlılığı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Çalışmada 2018–2022 dönemine ait yıllık veriler kullanılmış ve nicel araştırma yaklaşımı çerçevesinde dört ayrı basit doğrusal regresyon modeli kurulmuştur. Elde edilen bulgular, her iki bağımsız değişkenin de bankaların kârlılık göstergeleri üzerinde pozitif ve anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Bununla birlikte, örneklem büyüklüğünün sınırlı olması, istatistiksel gücü kısıtlamakta ve sonuçların genellenebilirliğini sınırlamaktadır. Bulgular, Türk bankacılık sektöründe yeşil finansman faaliyetlerinin finansal performansla ilişkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Global climate change, natural resource depletion, and environmental risks have increased the importance of a sustainability-focused transformation in financial markets. The banking sector, through its capital allocation and investment policies, is at the center of this transformation process, and the green financing instruments in its portfolios have become a strategic element in determining both environmental and financial performance. In this context, examining the impact of green financing instruments on banks profitability indicators is crucial for understanding the sector's financial sustainability. This study examines the impact of green financing instruments on the financial performance of the Turkish banking sector. The aim of the research is to analyze the effects of green security ratios and international sustainability loans on banks return on assets and return on equity. Annual data from 2018–2022 were used in the study, and four separate simple linear regression models were constructed within the framework of a quantitative research approach. The findings indicate that both independent variables have positive and significant effects on banks profitability indicators. However, the limited sample size limits statistical power and limits the generalizability of the results. The findings suggest that green financing activities in the Turkish banking sector may be associated with financial performance.