Dijitalleşme sürecinde yerel medyanın sorunları: Sakarya ili örneği
Problems of local media in the digitalization process: The example of Sakarya province
- Tez No: 979363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTUNÇ, DR. GÜRKAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sakarya ilinde faaliyet gösteren yedi yerel gazetenin dijital dönüşüm sürecinde karşılaştığı güçlükleri mali, yönetimsel ve teknik sorunlar çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşmenin yerel basına hız, erişim ve maliyet avantajları sunmakla birlikte, teknolojik altyapı eksiklikleri, nitelikli insan kaynağı yetersizliği, reklam gelirlerindeki daralma ve etik gerilimler gibi çok boyutlu riskler doğurduğu varsayılmıştır. Araştırmada, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen genel yayın müdürleri ve imtiyaz sahipleri olmak üzere on iki katılımcıdan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmış, elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, dijital altyapı yatırımlarının maliyetleri istatistiksel olarak artırdığını ancak dijital mecralardaki görünürlük artışının doğrudan gelir artışına yansımadığını göstermektedir. Katılımcıların çoğu, hız baskısının doğrulama süreçlerini zayıflattığını ve etik sorun algısını güçlendirdiğini ifade etmiştir. Sonuçlar, yerel gazetelerin çevrimiçi erişimde önemli kazanımlar elde ettiğini, ancak sürdürülebilir bir finansman modeli kuramadığını ve mesleki etik risklerin arttığını ortaya koymaktadır. Çalışma, dijital dönüşümde başarı için altyapı fonlarının genişletilmesi, abonelik gibi mikro ödeme tabanlı gelir çeşitlendirmesi, üniversite ve medya işbirliğine dayanan dijital yetkinlik eğitimleri ve yapay zekâ destekli doğrulama sistemleri gibi bütüncül stratejiler önermektedir. Genel olarak, Sakarya örneği, yerel medyanın dijitalleşmeden sağladığı erişim avantajını ancak mali ve etik dengeleri gözeten entegre politikalarla sürdürülebilir kılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine, within the framework of financial, managerial, and technical issues, the difficulties encountered by seven local newspapers operating in Sakarya Province during their digital transformation. While digitalisation is assumed to offer the local press advantages in speed, reach, and cost, it is also posited to generate multidimensional risks such as deficiencies in technological infrastructure, shortages of qualified human resources, contractions in advertising revenues, and ethical tensions. Data were collected through semi-structured interviews with twelve participants—editors-in-chief and proprietors selected via purposive sampling—and analysed using a descriptive analysis approach. The findings indicate that investments in digital infrastructure statistically increase costs, yet the growth in visibility on digital platforms does not translate directly into increased revenues. Most participants reported that the pressure for speed undermines verification processes and heightens perceptions of ethical problems. The results reveal that, although local newspapers have achieved significant gains in online reach, they have not established a sustainable financing model and that professional ethical risks have escalated. The study proposes holistic strategies for successful digital transformation, including expanding infrastructure funds, diversifying revenues through micro-payment-based models such as subscriptions, providing digital competency training through university–media collaboration, and deploying artificial-intelligence-supported verification systems. Overall, the Sakarya case demonstrates that the access advantage local media derive from digitalisation can be sustained only through integrated policies that balance financial viability and ethical considerations.