Kennedy Caddesi'nin inşası ve sahil şeridindeki tarihi yapılara etkisi
The construction of Kennedy Avenue and its impact on the historical structures along the coastline
  1. Tez No: 979362
  2. Yazar: EZGİ KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EBRU OMAY POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sahilyolu Kennedy Caddesi'nin inşası öncesinde İstanbul'un sahil şeridinde bulunan tarihi yapıların mekânsal, kültürel, işlevsel ve fiziksel dönüşüm süreçlerini ele alarak, bu yapıların günümüzdeki durumlarını ve korunma çabalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. İstanbul, tarih boyunca kıyı şeridi hattında şekillenen sosyal, ekonomik ve kültürel yapısıyla, tarihi ve kentsel peyzaj açısından önemli bir değer kazanmıştır. Ancak 20. yüzyılın ortalarında başlayan modernleşme ve ulaşım odaklı şehir planlama projeleri, özellikle Kennedy Caddesi'nin inşasıyla sahil şeridinin doğal ve kültürel dokusunda önemli değişimlere yol açmıştır. Araştırmada, Kennedy Caddesi'nin inşasından önce sahil şeridinde yer alan önemli tarihi yapılar tespit edilerek, bu yapıların tarihi, mimari ve kültürel özellikleri analiz edilmiştir. İnşaat sürecinin tarihi yapılara olan etkileri, denizle bağlantının kopması, fiziksel hasar ve bazı yapıların işlev kaybı gibi başlıklar altında incelenmiştir. Ayrıca, günümüzde bu yapıların korunma durumları ve kentsel bellekteki yerleri detaylı olarak ele alınmıştır. Araştırma, tarihsel analiz, literatür taraması, harita analizi ve saha çalışması yöntemlerini bir arada kullanmıştır. Arşiv belgeleri, eski haritalar ve fotoğraflar, tarihi yapıların geçmişteki durumlarını anlamak için incelenmiş, sahil şeridindeki yapıların güncel durumları ise yerinde gözlemler ve görsel dokümantasyon aracılığıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, karşılaştırmalı tarihsel analiz ve tematik analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Sonuç olarak, Kennedy Caddesi'nin inşasının İstanbul'un sahil şeridindeki tarihî dokuyu dönüştürücü etkisi, yalnızca bir ulaşım projesi olmasının ötesinde, kentsel ve kültürel bir müdahale niteliği taşımaktadır. Bu müdahalenin, tarihî yapılara yalnızca fiziksel düzeyde değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel bağlamda da derin etkiler bıraktığı ortaya konmuştur. Çalışma, kültürel miras ile modern şehircilik arasında sürdürülebilir bir denge kurulmasının gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the spatial, cultural, functional, and physical transformation processes of the historical structures located along Istanbul's coastal strip prior to the construction of Kennedy Avenue and to evaluate their current conditions and preservation efforts. Throughout history, Istanbul has gained significant value in terms of its historical and urban landscape, shaped by the social, economic, and cultural structures along its coastline. However, modernization and transportation-oriented urban planning projects, which began in the mid-20th century, particularly with the construction of Kennedy Avenue, have led to significant changes in the natural and cultural fabric of the coastal strip. In this research, the major historical structures situated along the coastal strip prior to the construction of Kennedy Avenue were identified, and their historical, architectural, and cultural characteristics were analyzed. The impacts of the construction process on these historical structures were examined under themes such as the severing of their connection with the sea, physical damage, and loss of function. Additionally, the study provided a detailed evaluation of the current conservation status of these structures and their place in urban memory. The research employed a combination of historical analysis, literature review, map analysis, and fieldwork methods. Archival documents, historical maps, and photographs were examined to understand the past conditions of the historical structures, while the current conditions along the coastal strip were evaluated through on-site observations and visual documentation. The collected data were analyzed using comparative historical analysis and thematic analysis methods. In conclusion, the construction of Kennedy Avenue has had a transformative impact on the historical fabric of Istanbul's coastal strip, functioning not merely as a transportation project but also as an urban and cultural intervention. This intervention has been shown to have profound effects on historical structures not only at a physical level but also in social and cultural contexts. The study emphasizes the necessity of establishing a sustainable balance between cultural heritage preservation and modern urbanism.