Pıazza navona ve sultanahmet meydanlarının mekansal süreklilik bağlamında karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of piazza navona and sultanahmet squares in the context of spatial continuity
- Tez No: 979367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVBAHAR ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki Sultanahmet Meydanı ile Roma'daki Piazza Navona'nın mekansal süreklilik bağlamında karşılaştırmalı analizini sunmaktadır. Tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan bu iki meydan, mimari yapıları, sosyal işlevleri ve sembolik değerleriyle kent kimliğinin oluşumuna katkı sunmuştur. Her iki meydan da, imparatorluk dönemlerinde kamusal yaşamın merkezindeyken, günümüzde turistik, kültürel ve sosyal işlevlerle ön plandadır. Tezde, meydanların tarihsel dönüşümleri, çevre yapı ilişkileri, mekânsal organizasyonları ve günümüz kent yaşamına entegrasyon biçimleri ele alınmıştır. Kentlerin tarihsel sürekliliğini mekansal biçimde sürdürebilen bu alanlar, aynı zamanda kamusal alanın güncel anlamını da yeniden tanımlamaktadır. Karşılaştırmalı analiz, kentlerin sosyo-kültürel evrimiyle birlikte meydanların nasıl yeniden anlamlandığını ve toplumsal hafızadaki yerini koruyarak çağdaş kent yaşamında nasıl var olabildiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers a comparative analysis of Sultanahmet Square in Istanbul and Piazza Navona in Rome within the framework of spatial continuity. Both squares, having hosted diverse civilizations throughout history, have significantly contributed to the formation of urban identity through their architectural configurations, social functions, and symbolic meanings. While they once served as focal points of public life during imperial eras, they now assume prominent roles as cultural, touristic, and social hubs. The thesis explores the historical transformations of these urban spaces, their relationships with surrounding architectural elements, spatial organizations, and the ways in which they have been integrated into contemporary urban life. As sites that spatially sustain the historical continuity of their respective cities, these squares simultaneously redefine the contemporary conception of public space. The comparative analysis elucidates how such urban spaces have been recontextualized in accordance with the socio-cultural evolution of cities and how they maintain their presence in contemporary urban life by preserving their place within collective memory.