Karbonmonoksit zehirlenme modeli oluşturulan ratlarda netrin-1 ve antioksidan enzim düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of netrin-1 and antioxidant enzyme levels in rats with carbon monoxide poisoning model
- Tez No: 979383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH PETEKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Karbonmonoksit zehirlenmesi, zehirli gaz inhalasyonundan kaynaklanmakta olup nörotoksik etkilere neden olmaktadır. Adli Tıp pratiğinde kullanılan COHb düzeyinin ölçümü, ölüm nedenini belirlemede yetersiz kalmaktadır ve daha spesifik yeni biyokimyasal belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda, netrin-1 proteinin postmortem süreçte tanı koymada etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmamızda, 33 adet Wistar Albjno ratlar kontrol ve deney grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Toksik gaza maruz bırakılmayan 9 adet sıçan kontrol grubunu oluşturmaktadır. Deney grubu jse yüksek doz CO'e maruz bırakılarak ölümü gerçekleşen 24 adet sıçandan oluşturmaktadır. Gruplar; 0., 3. ve 6. saatlerde postmortem bulgular açısından incelenmek üzere 3 gruba ayrıldı ve kan, beyin/beyincik örnekleri alındı. Örnekler netrin-1 proteini ve süperoksit dismutaz (SOD), katalaz ve glutatyon peroksidaz antioksidan enzim parametreleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda, serum katalaz enzim düzeylerinde; postmortem 3. saat kontrol grubuna göre 3. saat deney grubunda anlamlı artış izlendi (p<0,05). Serum süperoksit dismutazın; 3. saat deney ile kontrol grupları ve 0. saat deney ile kontrol grupları arasında anlamlı farklılık olmasa da deney gruplarındaki enzim düzeylerinde belirgin artış gözlendi. 3. saat deney ve 6. saat deney gruplarında 0. saat kontrol grubuna göre anlamlı artış izlendi (p<0,05). Netrin-1 proteini ve glutatyon peroksidaz enzim düzeylerinde, deney ve kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: CO zehirlenmelerindeki otopsi uygulamalarında, ölüm zamanı tayini ve orijin tayini açısından Netrin-1, SOD, CAT ve GPX antioksidan belirteçlerinden serum katalaz ve serum süperoksit dismutaz enzim düzeyleri alternatif olarak kullanılabilirken antioksidan ve nöroprotektif özelliklere sahip Netrin-1 proteininin etkinliği ve uygulanabilirliği hususunda daha geniş kapsamlı postmortem analiz çalışmalarına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Carbon monoxide poisoning results from the inhalation of toxic gases and causes neurotoxic effects. The measurement of COHb levels used in forensic medicine practice is insufficient to determine the cause of death, and more specific new biochemical markers are needed. In our study, we aimed to determine the effectiveness of the netrin-1 protein in diagnosis during the postmortem process. Material-Method: This study was conducted on 33 Wistar Albino rats, divided into control and experimental groups. The control group (n=9) consisted of rats not exposed to toxic gas, while the experimental group (n=24) consisted of rats that died after exposure to a high concentration of CO gas for 30 minutes. Both groups were subdivided into 0-, 3-, and 6-hour postmortem intervals for evaluation. Blood and brain/cerebellum samples were collected and analyzed for Netrin-1 protein and the antioxidant enzyme parameters superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), and glutathione peroxidase (GPx). Findings: In our study, serum catalase levels in the 3-hour experimental group showed a significant increase compared to the 3-hour control group (p<0.05). Although serum SOD levels showed a noticeable elevation in both 3-hour and 6-hour experimental groups compared to controls, these differences were not statistically significant (p>0.05). However, when compared to the 0-hour control group, both 3-hour and 6-hour experimental groups demonstrated a significant increase (p<0.05). There were no significant differences between the groups in Netrin-1 or GPx levels. Conclusion: In forensic autopsy applications of CO poisoning, serum catalase and superoxide dismutase enzyme levels may serve as alternative markers for estimating time or cause of death. However, the diagnostic and neuroprotective potential of Netrin-1 protein requires further comprehensive postmortem studies.