Teknoloji ve tasarım dersi öğretmenler için kılavuz kitabı ve öğretim programının ilişkilendirme becerileri açısından incelenmesi
Examination of the guidebook and curriculum for teachers of technology and design course i̇n terms of relationship skills
- Tez No: 979395
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı; MEB tarafından 2019 yılında yayınlanan teknoloji ve tasarım dersi öğretmenler için kılavuz kitabı 7. sınıf üniteleri ile 2018 yılında güncellenen teknoloji ve tasarım dersi öğretim programında ilişkilendirme türlerinden gerçek yaşamla ilişkilendirme ve öteki disiplinlerle ilişkilendirme becerilerine nasıl, hangi örneklerle ve ne kadar yer verildiğini analiz etmektir. Araştırmanın veri kaynağı teknoloji ve tasarım dersi öğretmenler için kılavuz kitabı ile teknoloji ve tasarım dersi öğretim programı 7.sınıf bölümleridir. Nitel araştırma modeline göre düzenlenen bu çalışmanın deseni durum çalışmasıdır. İçerik analizi ile kılavuz kitap ve öğretim programından toplanan verilerin ayrıntılı incelemesi yapılarak tespit edilen verileri açıklayan kavram, kategori ve temalara ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında belirlenen veriler şekiller ve tablolar haline getirilerek elde edilen sonuçlar araştırmanın amaçlarına göre ayrı ayrı tasnif edilmiştir. Söz konusu kitap ve program, kuramsal çerçevenin bileşenlerini oluşturan; Bingölbali ve Coşkun (2016)'un oluşturmuş olduğu gerçek hayatla ilişkilendirme ve farklı disiplinlerle ilişkilendirme türleri ile Dilegelen (2018)'in kabul ettiği gerçek hayatla ilişkilendirmenin alt başlığı olan gerçek hayattan nesne kategorileri ekseninde incelenmiştir. Son olarak elde edilen ilişkilendirilmiş bulgulara dayanarak yorumlanması (elde edilen bu sonuçların değerlendirilmesi ve araştırma sorularına ait cevapların incelenmesi yapılmıştır. Her iki kaynak için gerçek hayatla ve farklı disiplinlerle ilişkilendirme tercihleri açısından uyumluluk olduğu, gerçek hayatla ve farklı disiplinlerle ilişkilendirmenin kurulmasında kullanılan ifade ve kavramlar ile kullanılması süreçlerinde de bir uyumun var olduğu, eğitim programında kılavuz kitaba göre daha az sayıda ilişkilendirme örneğine yer verildiği sonucuna varılmıştır. Günlük hayatla ve farklı disiplinlerle ilişkilendirme imkânı ve özelliği ilişkilendirilebilen her verinin, öğrenilen her bilginin anlaşılır, kalıcı ve işlevsel olmasını sağlamaktadır. Buradan hareketle teknoloji ve tasarım dersi öğretmenler için kılavuz kitabı 7.sınıf üniteleri ile öğretim programındaki örneklerde, görsellerde, etkinliklerde ve sorularda günlük hayatla ilişkilendirme becerisi ve farklı disiplinlerle ilişkilendirme becerisine nasıl, ne kadar ve ne sıklıkla yer verildiğini ortaya çıkarılması adı geçen kitap ve eğitim programının hazırlanması veya yeniden hazırlanması sürecinde önemli bir yol gösterici olacaktır. Araştırma bulgularına dayalı olarak tartışma yapılmış, ayrıca araştırmacılar ile program ve kılavuz kitabı yazarlarına ve program hazırlama uzmanları yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze how, with which examples and to what extent the skills of associating with real life and associating with other disciplines are included in the 7th grade units of the technology and design course guidebook for teachers published by MEB in 2019 and the Technology and Design course curriculum updated in 2018. The data source of the research is the technology and design course guidebook for teachers and the 7th grade chapters of the technology and design course curriculum. The design of this study, which is organized according to the qualitative research model, is a case study. Through content analysis, the data collected from the guidebook and curriculum were examined in detail and the concepts, categories and themes explaining the data were reached. The data determined within the scope of the study were transformed into figures and tables and the results obtained were classified separately according to the aims of the research. The book and the program in question were examined on the axis of real-life object categories, which constitute the components of the theoretical framework; the types of association with real life and association with different disciplines created by Bingölbali and Coşkun (2016) and the subheading of association with real life accepted by Dilegelen (2018). Finally, interpretation (evaluation of the results obtained and examination of the answers to the research questions) was made based on the associated findings obtained. It has been concluded that there is compatibility in terms of the preferences for associating with real life and different disciplines for both sources, and that there is a harmony in the expressions and concepts used in establishing associations with real life and different disciplines and in the processes of using them. The opportunity and feature of associating with daily life and different disciplines ensures that every data that can be associated and every information learned is understandable, permanent and functional. From this point of view, revealing how, how much and how often the skill of associating with daily life and the skill of associating with different disciplines are included in the examples, visuals, activities and questions in the 7th grade units of the technology and design course guidebook for teachers and the curriculum will be an important guide in the process of preparing or re-preparing the aforementioned book and curriculum. Based on the findings of the research, a discussion was made and suggestions were made for researchers, curriculum and guidebook authors and curriculum preparation experts.