Panel zaman serileri analizinde doğrusal olmayan eşbütünleşme testi önerisi
A proposal for a nonlinear cointegration test in panel time series analysis
  1. Tez No: 979437
  2. Yazar: SENİHA BAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı panel veri analizi bağlamında doğrusal olmayan eşbütünleşme ilişkilerini incelemeye yönelik yeni bir test prosedürü geliştirmektedir. Özellikle panel birimleri arasında asimetrik süreçlerin varlığı durumunda, geleneksel doğrusal testlerin yetersiz kaldığı durumlara alternatif olarak asimetrik üstel yumuşak geçişli otoregresif (AESTAR) modele dayalı yeni bir panel eşbütünleşme testi önerilmektedir. Önerilen testin temel yapısı, sıfır hipotezi altında panel verileri arasında uzun dönemli ilişki bulunmadığını, alternatif hipotez altında ise eşbütünleşme ilişkisinin doğrusal olmayan bir dinamikle özellikle AESTAR tipi bir düzenleme mekanizması aracılığı ile gerçekleştiğini varsaymaktadır. Önerilen testin limit dağılımları standart olmayan nitelikte olduğundan ve asimptotik sonuçlar doğrudan elde edilemediğinden dolayı ilgili asimptotik değerler Monte Carlo simülasyonları aracılığı ile türetilmiştir. Ayrıca testin küçük örneklemlerdeki geçerliliğini değerlendirmek amacıyla yapılan simülasyon çalışmaları, testin ampirik boyutunun nominal düzeye yakın olduğunu ve sıfır hipotezinin gereksiz yere reddedilmesi gibi bir soruna neden olmadığını ortaya koymaktadır. Bu durum testin güvenilirliğini ve uygulama açısından tercih edilebilirliğini sağlamakta, hem kuramsal hem de uygulamalı olarak panel veri analizine katkı sunmaktadır. Uygulama kısmında, 1975-2023 dönemini kapsayan ve 20 OECD ülkesine ilişkin gerçekleştirilen ampirik analizde klasik testler eşbütünleşme ilişkisi ortaya koymazken, geliştirilen yeni test asimetrik ESTAR çerçevesinde anlamlı ve doğrusal olmayan bir uzun dönem ilişkisi elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a new testing procedure to examine nonlinear cointegration relationships within the context of panel data analysis. Specifially, it proposes a new panel cointegration test based on the asymmetric exponential smooth transition autoregressive (AESTAR) model as an alternative to conventional linear tests, which may prove inadequate in the presence of asymmetric Dynamics across panel datas. The proposed test framework assumes the null hypothesis of no long-run relationship adjustment mechanism driven by the AESTAR process. Given that the limiting distributions of the test statistics are nonstandard and not analytically tractable, critical values are derived through Monte Carlo simulations. Furthermore, simulation studies conducted to assess the finite sample performance of the test indicate that its empirical size closely alings with the nominal level, thereby mitigating concerns of over-rejection of the null hypothesis. These results underscore the theoretical soundness and practical reliability of the test, highlighting its contribution to the methodology of panel data econometrics. In the empirical application covering 20 OECD countries over the 1975-2023 period, while traditional cointegration tests fail to detect a long-run relationship, the newly developed test reveals a significant and nonlinear cointegrating relation within the asymmetric ESTAR framework.