Tıp fakültesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve gelişmeleri kaçırma korkusunun (FoMO) intihar düşüncelerine etkisi
Impact of social media addiction and fear of missing out (FoMO) on suicidal ideation among medical school students
  1. Tez No: 979438
  2. Yazar: AHMET SELİM YÜCEHALİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL KOÇ APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, tıp fakültesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve gelişmeleri kaçırma korkusunun (Fear of Missing Out – FoMO) intihar düşünceleri üzerindeki etkisini incelemektir. Dijital çağda sosyal medya kullanımının artışıyla birlikte, özellikle genç yetişkinler arasında FoMO ve sosyal medya bağımlılığının ruhsal sağlık üzerindeki yansımalarını değerlendirmek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tanımlayıcı araştırma, Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya katılan 202 öğrenciden sosyodemografik veriler toplanmış; Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ), Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği (FoMO-Ö) ve Beck İntihar Düşünceleri Ölçeği v (BİDÖ) uygulanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon testleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Analizler sonucunda, sosyal medya bağımlılığı ve FoMO düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p<0.01). Her iki değişkenin de intihar düşünceleri düzeyini anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Özellikle kadın öğrenciler, uzun süreli sosyal medya kullanıcıları ve FoMO puanı yüksek bireylerde intihar düşüncesi ortalamaları anlamlı derecede yüksektir. Sonuç: Elde edilen bulgular, sosyal medya bağımlılığı ve FoMO'nun tıp fakültesi öğrencilerinde intihar düşünceleriyle ilişkili önemli psikososyal risk etmenleri olduğunu göstermektedir. Dijital ortamda geçirilen sürenin ruhsal sağlık üzerindeki etkilerinin farkına varılması, özellikle tıp öğrencileri gibi stres düzeyi yüksek gruplarda koruyucu ve önleyici ruh sağlığı programlarının geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study was to examine the effects of social media addiction and the fear of missing out (FoMO) on suicidal ideation among medical school students. The research sought to explore the psychological implications of excessive social media use and FoMO in young adults, particularly in the context of medical education, where stress and mental vulnerability are common. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted among students of Karabuk University Faculty of Medicine. Data were collected from 202 participants using a Sociodemographic Data Form, the Social Media Addiction Scale (SMAS), the Fear of Missing Out Scale (FoMO-S), and the Beck Scale for Suicide Ideation (BSSI). The collected data were analyzed using descriptive statistics, Pearson vii correlation analysis, and multiple linear regression tests to determine the predictive relationships between variables. Results: The analysis revealed a significant positive correlation between social media addiction and FoMO levels (p<0.01). Both social media addiction and FoMO were found to be significant predictors of suicidal ideation. Suicidal ideation scores were notably higher among female students, heavy social media users, and individuals with high FoMO levels. Conclusion: The findings indicate that social media addiction and FoMO constitute important psychosocial risk factors associated with suicidal ideation among medical students. Recognizing the potential mental health impacts of digital engagement is crucial for developing preventive and protective psychiatric strategies, especially for high-stress academic populations such as medical students.