Kallistatin proteinin Tip 2 diyabetes mellitus hastalarındaki mikrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki
Relationship between callistatin protein and microvascular complications in patients with Type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 979447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Diyabet, pankreas beta hücrelerinin işlev bozukluğu, insülin salınması, insülin aktivitesindeki veya etkisindeki herhangi bir bozukluk sonucu olarak ortaya çıkan kronik hiperglisemi ile seyreden lipid karbonhidrat ve protein metabolizmasında bozulma ile karakterize heterojen bir grup metabolik hastalıktır.(1) Çalışmanın amacı; tip 2 diyabetes mellitus hastalarındaki mikrovasküler komplikasyonları olan ve olmayan kontrol grubu arasında kallistatin proteinin mikrovasküler komplikasyonlarla olan ilişkisini aydınlatmaktır. GEREKÇE- YÖNTEM: Bu çalışma 01/08/2024- 31/06/2025 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Endokrinoloji ve İç hastalıkları kliniklerinde takip edilen; 86'sı hasta grubunda, 86'sı kontrol grubunda yer alan toplam 172 olgu ile gerçekleştirilmiştir. Bu hastalarda rutin tetkikler sırasında bakılan 24 saatlik idrarda proteinüri, ve 24 saatlik mikroalbuminüri, göz dibi incelemesi, klinik nöropati ve biyokimyasal olarak bakılan kallistatin proteini, yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi, diyabet süresi prospektif olarak inceleyerek Tip 2 diyabetes mellitus hastalarındaki mikrovasküler komplikasyonları olan hasta grubu ve mikrovasküler komplikasyonları olmayan kontrol grubu arasında karşılaştırma yapıldı. Veri değerlendirmeleri Statistical Pachage fort he Social Science(SPSS) kullanılarak yapılmıştır. P<0.05 istatiksel açıdan anlamlı kabul edilmiştir. BULGULAR: Hasta ve kontrol grupları arasında cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi, mikrovasküler komplikasyon ile kallistatin düzeyleri ile ilgili anlamlı bir korelasyon var mı diye araştırdık. Bulgularımızda mikrovasküler komplikasyonların varlığına göre ister tek başına ister birden fazla olsun kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı bir korelasyon görülmediği görüldü. Gruplar arasında cinsiyet, boy, kilo, yaş, vücut kitle indeksi ve kallistatin düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon görülmedi. SONUÇ: Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda mikrovasküler komplikasyonlar ile kallistatin düzeyleri arasından anlamlı bir korelasyon görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
OBJEKTİVE: Diabetes is a heterogeneous group of metabolic diseases characterized by chronic hyperglycemia resulting from dysfunction of pancreatic beta cells, insulin secretion, or any disorder in insulin activity or effect, and is characterized by impaired lipid, carbohydrate and protein metabolism. The aim of the study was to elucidate the relationship between kallistatin protein and microvascular complications in type 2 diabetes mellitus patients with and without microvascular complications in the control group. MATERİAL AND METHODS: This study was conducted between August 1, 2024, and June 31, 2025, with 172 patients (86 in the patient group and 86 in the control group) followed at the Endocrinology and Internal Medicine Clinics of Trakya University. These patients were prospectively compared in terms of routine 24-hour urine proteinuria, 24-hour microalbuminuria, fundus examination, clinical neuropathy, biochemical kallistatin protein levels, age, gender, height, weight, body mass index, and diabetes duration. Data were analyzed using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). P<0.05 was considered statistically significant. RESULTS: The potential relationships between age, gender, body mass index, microvascular complications, and kallistatin levels were investigated in patient and control groups. According to our findings, there was no significant correlation between kallistatin levels and the presence of microvascular complications, whether single or multiple, when compared to the control group. Furthermore, no statistically significant association was observed between kallistatin levels and gender, height, weight, age, or body mass index among the groups. CONCLUSION: No significant correlation was observed between microvascular complications and kallistatin levels in patients with type 2 diabetes mellitus. .