Toplu yapılarda ortak yerler
Common places in collective buildings
  1. Tez No: 979464
  2. Yazar: NESLİ BERİL ÖZEN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
1965 tarihli Kat Mülkiyeti Kanunu çıkarıldığı dönemde toplu yapılara ihtiyaç bulunmamakla birlikte, artan şehirleşme, göç ve nüfus yoğunluğu sebebiyle zamanla toplu yapılar kaçınılmaz hale gelmiştir. 2007 yılında yapılan değişikliklerle kanuna toplu yapılara ilişkin özel hükümler eklenmişse de, özellikle ortak yerler konusunda getirilen düzenlemeler yetersiz kalmış ve uygulamada birçok belirsizlik doğurmuştur. Bu çalışmanın amacı, toplu yapılarda ortak yerlere ilişkin kavramsal ve hukuki sorunları tespit etmek, mevcut düzenlemelerin eksikliklerini ortaya koymak ve çözüm önerileri sunmaktır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde toplu yapı kavramı, Türk, İsviçre ve Alman hukukundaki düzenlemeler ile kavramsal çerçevesi ele alınmakta; toplu yapı türleri ve kuruluş şekilleri açıklanmaktadır. İkinci bölümde toplu yapılarda ortak yer kavramı, unsurları, türleri ve sicile kaydı incelenmekte; kanundan ve sözleşmeden doğan ortak yerler ile özgüleme yoluyla oluşturulan ortak yerlerin hukuki niteliği tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde ise toplu yapılarda ortak yerlere ilişkin hak ve yükümlülükler değerlendirilmekte, yükümlülüklerin sonuçları da ayrıntılı biçimde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Condominium Law of 1965 was enacted at a time when there was no need for collective buildings; however, due to increasing urbanization, migration, and population density, collective buildings eventually became inevitable. Although specific provisions on collective buildings were introduced into the law through the 2007 amendments, the regulations, particularly regarding common places, have remained insufficient and have led to numerous uncertainties in practice. The purpose of this study is to identify the conceptual and legal issues relating to common places in collective buildings, to reveal the shortcomings of the existing regulations, and to propose possible solutions. The thesis is structured in three main chapters. The first chapter examines the concept of collective buildings, outlining its conceptual framework and the relevant regulations under Turkish, Swiss, and German law. It further explains the types of collective buildings and the legal procedures governing their establishment. The second chapter analyzes the concept, elements, types, and registration of common places within collective buildings. In this context, common places arising from statutory provisions and those established by contractual arrangements are addressed, and the legal nature of common places created through allocation is discussed. The third chapter evaluates the rights and obligations relating to common places in collective buildings, with particular emphasis on a detailed assessment of the legal consequences of such obligations.