Halid Halife'nin“El-Mevtu Amelun Şakk”isimli romanının teknik ve tematik açıdan incelenmesi
A technical and thematic analysis of Khalid Khalifa's novel“Al-Mawtu Amalun Shaqq”
- Tez No: 979475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
İnsan eseri olan edebiyat; duygu, düşünce ve hadiselerin dil vasıtasıyla, estetik ve süslü bir biçimde ifade edilmesi sanatıdır. Şiir, destan, hikaye vb. türlere ek olarak 17. yy.da roman türü de edebi türlere dahil olmuştur. Yakın tarihte ve geçmişte Ortadoğu'da meydana gelen savaşlar, acılar ve kederler de romanların birer konusu haline gelmiştir. Bu bağlamda yazar Halid Halife'nin kaleme aldığı el-Mevtu Amelun Şakk (Ölmek Zor İş) adlı romanı da Suriye'de yakın zamanda yaşanan iç savaşı bununla beraber savaştaki çeşitli zorlukları ele almıştır. Romanda son nefesini vermek üzere olan bir adamın vasiyetini çocuklarına söylemesiyle başlayan bir yolculuk anlatılmaktadır. Roman, ölüm olgusunun birey üzerindeki etkilerini sorgulayan bir anlatı sunmaktadır. Eser, Suriye İç Savaşı'nın gerçeklerini anlatırken aynı zamanda yaşanan bu durumlara insani ve duygusal bir bakış açısı ile işlemektedir. Tüm bu içeriğe bakıldığında romanın sosyal gerçekçi roman türüne ait olduğunu ifade etmek mümkündür. Bu çalışmada üç ana bölüm ve giriş kısmı bulunmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın esaslarına dair bilgiler yer alırken ilk bölümde Arap Edebiyatı, Suriye Edebiyatı ve tarihi bunlara ek olarak Suriye'de siyasi, sosyal ve kültürel durumlar son olarak ise romanın yazarı hususunda bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümünde söz konusu romanın teknik açıdan incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise romanın tematik incelemesi örneklerle ve açıklamalarla birlikte verilmiştir. Çalışma neticesinde ulaşılan bulgular ve yapılan değerlendirmeler sonuç bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Literature, a human creation, is the art of expressing emotions, thoughts, and events through language in an aesthetic and ornate manner. In addition to genres such as poetry, epic poetry, and short stories, the novel was also included among literary genres in the 17th century. Wars, suffering, and grief that have occurred in the Middle East both in the recent past and historically have also become subjects of novels. In this context, the novel al-Mawtu Amalun Shaqq (Dying is a Hard Task) written by Khalid Khalifa, addresses the recent civil war in Syria along with the various hardships of war. The novel recounts a journey that begins when a man, on the verge of taking his last breath, dictates his will to his children. It presents a narrative that explores the effects of death on the individual. While depicting the realities of the Syrian Civil War, the work also examines these events through a humanistic and emotional lens. Considering all this content, it is possible to classify the novel as belonging to the social realist genre. This study consists of three main chapters and an introduction. While the introduction provides information on the fundamentals of the study, the first chapter covers Arabic literature, Syrian literature, and their history, as well as the political, social, and cultural conditions in Syria, and finally, information about the author of the novel. The second chapter presents a technical analysis of the novel in question. The third section presents a thematic analysis of the novel, accompanied by examples and explanations. The findings and evaluations reached as a result of the study are presented in the conclusion.