İnsan Suresinin Arap dili ve belâgati açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Surah al-Insan in terms of Arabic language and rhetoric
- Tez No: 979479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Dilbilim, Religion, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Arapça, lisân-ı İlahî olması ve muhtevasında barındırdığı edebî sanatlar sebebiyle yüzyıllar boyunca araştırıla gelmiş ve her dönemde yeni bulgular ortaya konulmuştur. Ortaya konulan bu bulgular zamanla genişleyerek ilmî bir boyut kazanmış ve Kur'an bağlamındaki çalışmalar bir hayli çoğalmıştır. Lakin bu çalışmalar genellikle meal çerçevesinde kalarak asıl verilmek istenen mesaj muhataba net olarak yansıtılamamış ve Arap Dilinin derûnî yapısına inilememiştir. İşte de bu çalışmada otuz bir âyetlik kısa sayılabilecek olan İnsan suresini ele alarak bu sure üzerinde Arap Dili Ve Belagatinin inceliklerine, âyetlerin barındırdığı sarf, nahiv ve belâğî terimlere ayrıntılı bir şekilde yer verilecek ve meallerin tam manasıyla ortaya koyamadığı mazmunları belirgin hale getirilecektir. Bu bağlamda sure ile ilgili; İnsan Suresinin belagat açısından meallerdeki yansıması, surede yer alan kelimelerin Arapça ve Türkçedeki karşılıları arasındaki fark ve benzerlikler, suredeki her bir âyetin sarf ve nahiv ilmi açısından tahlili şeklinde pek çok konu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Arabic has been researched about being divine and the arts it contains, and its new emergence has been the subject. In this short period of time, it expanded and gained a scientific dimension and the study of the Qur'an increased a lot. The deep meaning of the Arabic language was not clearly reflected. Here, by considering the human surah, which can be considered as a short verse, in this work, the subtleties of the Arabic Language and Rhetoric, and the verse, syntax and eloquent terms contained in the verses will be included in a way, and the mazmuns that cannot be shown in the full sense of the dishes will be made clear. Absolutely relevant in this context; Differences and similarities between the Arabic and Turkish equivalents of the dishes in the Surah of Human and the words in the Surah, Dealing with many issues in the form of analysis of each verse in the surah in the form of the science of syntax and syntax.