Yabancılara Türkçe öğretiminde dijital içerik hazırlama
Preparing digital content in teaching Turkish to foreigners
  1. Tez No: 979480
  2. Yazar: HAKAN ÇIVĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin eğitim süreçlerini oldukça hızlı bir biçimde etkilediği günümüzde yabancılara Türkçe öğretimi süreci de bundan etkilenmektedir. Dijital içerikler ise dijitalleşme ile birlikte eğitim sürecinde ve yabancılara Türkçe öğretimi alanında oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Bu içeriklerin hazırlanması oldukça önemli bir süreçtir. Bu çalışma yabancılara Türkçe öğretimi alanında görev yapan öğretim elemanlarının dijital içerik hazırlama özyeterliklerini ve dijital içerik hazırlama sürecine yönelik görüşlerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel karma yöntem kullanılmıştır. Veri toplama sürecine yönelik olarak birçok üniversiteden gerekli izinler alınarak çalışma yürütülmüştür. Öncelikle nicel verilerin toplanabilmesi amacıyla dijital içerik hazırlama özyeterlik ölçeği geliştirilmiştir. Nicel verilere yönelik olarak ülkemizdeki birçok üniversiteden çok sayıda öğretim elemanıyla iletişime geçilmiş ve bu öğretim elemanlarından gönüllülük esasına dayalı olarak 130 öğretim elemanının görüşleri toplanmıştır. Aynı süreçte yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla 15 öğretim elemanı ile görüşmeler yapılarak görüşleri alınmıştır. Toplanan veriler nicel ve nitel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar; cinsiyet, yaş, mezun olunan üniversite, çalıştığı kurum, eğitim durumu, aile ekonomik durumu, günlük ekrana bakma süresi, dijital içerikleri derste kullanma durumu, mesleki tecrübe, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu değişkenleri açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca görüşme formu aracılığı ile elde edilen dijital içerik hazırlama ve kullanma sürecine yönelik görüşler değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda katılımcıların dijital içerik hazırlama özyeterlik düzeyleri genel olarak yüksek bulunmuştur ve öğretim elemanlarının dijital içeriklerin özellikle görsel materyaller, etkileşimli uygulamalar ve oyunlaştırma gibi unsurlarla desteklenmesi gerektiği yönünde görüş bildirdikleri görülmüştür. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre yaş, günlük ekrana bakma süresi, dijital içerikleri derslerde kullanma durumu ve mesleki tecrübe değişkenlerinde anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Cinsiyet, mezun olunan üniversite, çalıştığı kurum, eğitim durumu, aile ekonomik durumu, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenlerinde ise anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Nitel veriler incelendiğinde; yaş, mezun olunan üniversite, çalıştığı kurum, günlük ekrana bakma süresi, dijital içerikleri derslerde kullanma durumu ve mesleki tecrübe değişkenlerinde belirli bir eğilim gösterdiği söylenebilir. Bu eğilimler yaş, günlük ekrana bakma süresi ve mesleki tecrübe değişkenlerinde nicel verilere paralelken; mezun olunan üniversite, çalıştığı kurum ve dijital içerikleri derslerde kullanma durumu değişkenlerinde farklıdır. Bunun yanı sıra nitel sonuçlar; cinsiyet, eğitim durumu, aile ekonomik durumu, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenlerinde ise nicel sonuçlara paralel bir biçimde anlamlı sayılabilecek bir eğilime sahip değildir. Bu sonuçlar, hem akademik hem de uygulamaya dönük açılardan önemli bir katkı sağlayarak yabancılara Türkçe öğretimi alanında dijitalleşmenin önemine dikkat çekmektedir. Çalışma, öğretim elemanlarının dijital araçları hangi düzeyde ve nasıl kullandıklarını irdeleyerek, bu süreçlerin nasıl iyileştirilebileceğine dair öneriler sunar. Bu yönüyle, elde edilen bulguların özellikle eğitim politikaları geliştiren kurumlar, öğretim materyali tasarımcıları ve Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanları için değerli çıkarımlar sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where digitalization rapidly influences educational processes, the field of teaching Turkish as a foreign language has also been significantly affected. With the advancement of digitalization, digital content has gained a prominent place in education in general and in the domain of teaching Turkish to foreigners in particular. The preparation of such content constitutes a critical process. This study was conducted to reveal the self-efficacy levels of instructors working in the field of teaching Turkish as a foreign language regarding digital content preparation, as well as their views on the digital content development process. The study adopted a convergent parallel mixed methods design. Necessary permissions were obtained from various universities in Türkiye to carry out the data collection process. First, a Digital Content Preparation Self-Efficacy Scale was developed to collect quantitative data. For the quantitative phase, a large number of faculty members from various universities across the country were contacted, and data were collected from 130 faculty members on a voluntary basis. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with 15 instructors to gather in-depth insights. The collected data were analyzed using both quantitative and qualitative analysis techniques. The results were evaluated according to several variables, including gender, age, university of graduation, institution of employment, educational background, family's economic status, daily screen time, the use of digital content in class, professional experience, and parents' education levels. In addition, opinions gathered through the interview form regarding the process of preparing and using digital content were also analyzed. As a result of the analyses, it was found that the participants' digital content preparation self-efficacy levels were generally high, and it was observed that the instructors emphasized the need for digital content to be supported particularly with elements such as visual materials, interactive applications, and gamification. According to the statistical analysis results, significant differences were found in the variables of age, daily screen time, use of digital content in classes, and professional experience. However, no significant differences were observed in the variables of gender, university of graduation, institution of employment, educational background, family's economic status, mother's education level, and father's education level. When the qualitative data were examined, it was observed that there was a certain tendency in the variables of age, university of graduation, institution of employment, daily screen time, use of digital content in classes, and professional experience. These tendencies were parallel to the quantitative results for the variables of age, daily screen time, and professional experience, whereas they differed for the variables of university of graduation, institution of employment, and use of digital content in classes. In addition, the qualitative findings, similar to the quantitative ones, did not reveal a significant tendency in the variables of gender, educational background, family's economic status, mother's education level, and father's education level. These findings provide valuable academic and practical contributions by highlighting the significance of digitalization in the field of teaching Turkish as a foreign language. The study examines the extent and manner in which instructors use digital tools, offering suggestions for improving these processes. In this regard, the findings are considered valuable for policymakers in education, instructional material designers, and instructors teaching Turkish as a foreign language.