Muhtar Avezov'un seçilmiş hikâyelerinde sosyal hayata dayalı söz varlığı
Vocabulary based on social life in Muhtar Avezov's selected stories
  1. Tez No: 979496
  2. Yazar: DİLARA HATİCE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS BİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Muhtar Avezov'un seçilmiş hikâyelerinde sosyal hayatla ilgili olan söz varlığının tespit edilip incelenmesine dayanmaktadır. Tezin birinci bölümünde Muhtar Avezov'un hayatından, edebî şahsiyetinden, eserlerinden ve yazar üzerine Türkiye'de yapılmış çalışmalardan kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde seçilen hikâyelerden sosyal hayatla ilgili olan sözcükler tespit edilmiş, örnekleri verilmiş ve bu sözcüklerde köken bilgisi kapsamında ek, kök incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde hikâyelerin transkribe edilmiş metinleri ve Türkiye Türkçesine aktarılmış metinleri yer almıştır. Son olarak sonuç kısmında çalışma hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the identification and examination of the presence of words related to social life in the selected stories of Muhtar Avezov. In the first part of the thesis, the life of Muhtar Avezov, his literary personality, his works and the studies conducted in Turkey on the author are briefly mentioned. In the second part, the words related to social life were identified from the selected stories, examples were given and particle, base examination was performed in these words within the scope of the origin information. In the third part, transcribed texts of the stories and texts transferred to Turkish of Turkey were included. Finally, a general evaluation about the study was made in the conclusion section.