Tekstil sektöründe çalışan kadın işçilere uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin ergonomik risk algısı ve iş mutluluğu üzerine etkisi: Randomize kontrollü deneysel çalışma
The effect of progressive relaxation exercises applied to female workers in the textile industry on ergonomic risk perception and job happiness: A randomized controlled experimental study
  1. Tez No: 979497
  2. Yazar: GÜNCE ŞAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE ÖZVURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Çalışmanın verileri Eylül 2023- Eylül 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini toplam 530 tekstil işçisi oluşturmaktadır. Bu işçilerin 255 tanesi kadın çalışandır. Çalışmada deney ve kontrol gruplarında 40'ar toplam 80 kadın örneklemi oluşturmuştur. Görüşmeler tekstil firmasının uygun gördüğü bir odada ve uygun görülen saatler içerisinde sürdürülmüştür. Uygulama tamamlandıktan sonra eğitimler için işçi ile ilk görüşme randevu tarihi ve saati belirlenmiştir. Her eğitim sonrası bir sonraki görüşmenin randevusu planlanlanmıştır. Ayrıca her görüşmeden bir gün önce de işçiye telefon edilerek randevu hatırlatılmıştır. Anket uygulamasından bir hafta sonra deney grubundaki işçilere altı hafta, haftada bir gün ve 30 dakika progresif gevşeme egzersizi eğitimi bireysel olarak verilmiştir. Çalışmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, İşte Mutluluk Ölçeği ve Ergonomik Risk Algısı Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri Statistical Package for the Social Sciences Version 25 (PASW Inc, Chicago, IL, USA) programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler (aritmetik ortalama, standart sapma, sıklık, yüzdelik), grup karşılaştırmalarında Ki-kare testi, Repeated Measures ANOVA, Independent Samples t-testi kullanılmıştır. Başlangıç analizi olarak normal dağılım değerlendirilmesinde Skewness, Curtosis değerleri, Gauss Eğrisi kullanıldı, verilerin normal dağılıma uygun olduğu saptanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 kabul edilmiştir. Bulgular: Müdahale grubu, yönetici ve iş yeri kaynaklı mutlulukta, birey-iş uyumunda, iş yeri arkadaşlığına bağlı mutlulukta ve genel iş mutluluğunda anlamlı artış göstermiştir. Ayrıca, fiziksel risk ve kas-iskelet sistemi sorunları algısı azalmış, kişisel ve ergonomik risk farkındalığı ise artmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is a randomized controlled experimental study. Data were collected between September 2023 and September 2024. Materials and Methods: The study population consisted of 530 textile workers. 255 of these workers were female. A total of 80 women, 40 each, were employed in the experimental and control groups. Interviews were conducted in a room designated by the textile company and during designated hours. After the training session was completed, the first training appointment date and time were determined with the worker. Following each training session, the next interview appointment was scheduled. The worker was also called the day before each interview to remind them of the appointment. One week after the survey, the workers in the experimental group received individual 30-minute progressive relaxation exercise training, one day a week, for six weeks. Data were collected using a Personal Information Form, the Happiness at Work Scale, and the Ergonomic Risk Perception Scale, all of which were prepared by the researchers in accordance with literature. The study data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences Version 25 (PASW Inc, Chicago, IL, USA). Descriptive statistical analyses (arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage) were used for data analysis, and the chi-square test, repeated measures ANOVA, and independent samples t-test were used for group comparisons. Initial analysis assessed the normal distribution using skewness, curtosis, and Gaussian curves, and the data were found to be normally distributed. A p<0.05 level of statistical significance was accepted. Findings: The intervention group demonstrated significant increases in happiness related to their supervisor and workplace, individual-job fit, happiness related to workplace camaraderie, and overall job happiness. Additionally, perceptions of physical risks and musculoskeletal problems decreased, and personal and ergonomic risk awareness increased.