Demir formülasyonlarına bağli diş renklenmelerine yönelik geliştirilen deneysel diş macunlarının sitotoksisite ve antibakteriyel etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of cytotoxicity and antibacterial effectiveness of experimental toothpastes developed for iron formulation induced tooth discoloration
- Tez No: 979495
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ATABEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında; demir formülasyonlarına bağlı süt dişlerinde oluşan siyah renklenmelere yönelik geliştirilmiş olan fitik asit (Grup A) ve bromelain (Grup B) içeren deneysel diş macunları ile ticari diş macununun (Grup C) zaman ve konsantrasyon bağımlı sitotoksisite potansiyelleri ve Streptococcus mutans'a karşı antibakteriyel etkinlikleri in vitro değerlendirildi. Sitotoksisite analizi XTT (2,3-bis-(2-metoksi-4-nitro-5 sülfofenil)-2Htetrazolyum-5-karboksianilid) yöntemi ile gerçekleştirildi; L929 fare fibroblastları üzerinde 3 farklı zaman dilimi (1, 2 ve 5 dakika) ve 6 konsantrasyon düzeyinde (1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32) hücre canlılığı değerlendirildi. Hücre sağkalım yüzdesinin %70'ten düşük olması durumunda diş macununun ilgili konsantrasyonunun sitotoksik potansiyeli olduğu kabul edildi. Diş macunlarının S. mutans'a karşı antibakteriyel etkinlikleri“agar-well”difüzyon tekniği ile belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 25.0 programı ile gerçekleştirildi. Diş macunlarının farklı konsantrasyonlarına maruz kalan L929 hücrelerinin sağkalım yüzdeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı (p<0,00093). Tüm diş macunları yüksek konsantrasyonlarda L929 hücre canlılığında azalmaya neden oldu. A grubunun istatistiksel olarak anlamlı bulunan tüm karşılaştırmalarda C grubuna kıyasla daha yüksek sitotoksik potansiyel sergilediği bulgulandı. Konsantrasyon arttıkça hücre canlılığı azalmakta olup diş macunlarının uygulama süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,0028). Antibakteriyel etkinlik deneyi sonucunda tüm diş macunu gruplarının S. mutans'a karşı antibakteriyel etkinlik gösterdiği saptandı. Gruplar arasında en geniş inhibisyon zonu değerleri A grubunda elde edildi (p<0,05). Demir formülasyonlarına bağlı süt dişlerinde oluşan siyah renklenmelerde deneysel diş macunlarının alternatif bir potansiyele sahip olabilecekleri sonucuna varıldı edildi. Diş macunlarının S. mutans'a karşı antibakteriyel etkinlikleri“agar-well”difüzyon tekniği ile belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 25.0 programı ile gerçekleştirildi. Diş macunlarının farklı konsantrasyonlarına maruz kalan L929 hücrelerinin sağkalım yüzdeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı (p<0,00093). Tüm diş macunları yüksek konsantrasyonlarda L929 hücre canlılığında azalmaya neden oldu. A grubunun istatistiksel olarak anlamlı bulunan tüm karşılaştırmalarda C grubuna kıyasla daha yüksek sitotoksik potansiyel sergilediği bulgulandı. Konsantrasyon arttıkça hücre canlılığı azalmakta olup diş macunlarının uygulama süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,0028). Antibakteriyel etkinlik deneyi sonucunda tüm diş macunu gruplarının S. mutans'a karşı antibakteriyel etkinlik gösterdiği saptandı. Gruplar arasında en geniş inhibisyon zonu değerleri A grubunda elde edildi (p<0,05). Demir formülasyonlarına bağlı süt dişlerinde oluşan siyah renklenmelerde deneysel diş macunlarının alternatif bir potansiyele sahip olabilecekleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the in vitro cytotoxic potentials and antibacterial activities against Streptococcus mutans of experimental toothpaste formulations containing phytic acid (Group A) and bromelain (Group B), developed for black staining in primary teeth caused by iron formulations, were evaluated with respect to time and concentration dependence. Cytotoxicity analysis was performed using the XTT (2,3-bis-(2-methoxy-4-nitro-5- sulphophenyl)-2H-tetrazolium-5-carboxyanilide) assay; cell viability was assessed on L929 mouse fibroblasts at 3 different time points (1, 2, and 5 minutes) and 6 concentration levels (1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32). If the cell survival percentage was less than 70%, the corresponding concentration of the toothpaste was considered to have cytotoxic potential. The antibacterial activity of the toothpastes against S. mutans was determined by the“agarwell”diffusion method. Statistical analysis of the obtained data was performed using IBM SPSS Statistics 25.0 software. Significant differences were found between the survival percentages of L929 cells exposed to different concentrations of the toothpaste groups (p<0.00093). All toothpaste groups caused a decrease in L929 cell viability at high concentrations. It was found that Group A exhibited a statistically significant higher cytotoxic potential compared to Group C in all comparisons. As concentration increased, cell viability decreased, and no statistically significant difference was observed between the application times of the toothpaste (p>0.0028). In the antibacterial activity assay, all toothpaste groups showed antibacterial activity against S. mutans. The widest inhibition zone values were obtained in Group A (p<0.05). It was concluded that experimental toothpastes could potentially offer an alternative in the treatment of black staining in primary teeth caused by iron formulations