Yalnızlık, algılanan sosyal destek ve algılanan yük olmanın intihar olasılığını yordamasında duygu düzenleme ve öz-şefkatin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation and self-compassion in the prediction of suicide probability through loneliness, perceived social support, and perceived burdensomeness
- Tez No: 979503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI, DOÇ. DR. ENGİN BÜYÜKÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde intihar olasılığı ile ilişkili bazı kişilerarası ve bireysel psikolojik değişkenler arasındaki ilişkisel yapıyı incelemektir. Bu kapsamda, yalnızlık, algılanan sosyal destek ve algılanan yük olma düzeylerinin intihar olasılığı üzerindeki etkileri ele alınmış; bu etkilerde duygu düzenleme güçlüğü ve öz-şefkatin aracı rolü test edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 501 yetişkin katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Kişilerarası İhtiyaçlar Ölçeği–Başkalarına Yük Olma alt boyutu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form, Öz-Şefkat Ölçeği-Kısa Form ve İntihar Olasılığı Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiş; seri aracılık analizleri için PROCESS Macro 3.4.1 versiyonunda Model 6 kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yalnızlık, algılanan sosyal destek ve algılanan yük olmanın intihar olasılığı üzerinde anlamlı yordayıcı etkileri bulunduğu; bu etkilerde duygu düzenleme güçlüğü ve öz-şefkatin aracı rolleri olduğu belirlenmiştir. Bulgular, kişilerarası kırılganlıkların ve içsel psikolojik süreçlerin intihar riski üzerindeki çok boyutlu etkilerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relational structure between certain interpersonal and intrapersonal psychological variables associated with suicide probability in adults. In this context, the effects of loneliness, perceived social support, and perceived burdensomeness on suicide probability were evaluated, while the potential mediating roles of emotion regulation difficulties and self-compassion were tested. The study sample consisted of 501 adult participants. Data were collected using the UCLA Loneliness Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Interpersonal Needs Questionnaire–Perceived Burdensomeness subscale, Difficulties in Emotion Regulation Scale–Short Form, Self-Compassion Scale–Short Form, and Suicide Probability Scale. The data were analyzed using SPSS 26.0, and serial mediation analyses were conducted via PROCESS Macro version 3.4.1 (Model 6). The findings revealed that loneliness, perceived social support, and perceived burdensomeness significantly predicted suicide probability, and that emotion regulation difficulties and self-compassion had significant mediating roles in these relationships. The results emphasize the multidimensional effects of interpersonal vulnerabilities and internal psychological processes on suicide risk.