Kazak kahramanlık destanlarında su kültü
The cult of water in the Kazakh heroic epics
  1. Tez No: 979502
  2. Yazar: YAREN BAŞIBÖYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusunu Kazak kahramanlık destanlarındaki su kültü teşkil etmektedir. İnsanlığın bilinen tarihi boyunca su, bütün canlılar için önemli olmuştur. Çalışmamızda canlıların hayatının idamesi için vazgeçilemez bir unsur olan suyun Kazak Türklerinin epik metinlerine yansıması ele alınmıştır. Geçmişten günümüze Kazak kahramanlık destanlarında su etrafında teşekkül eden inanç, gelenek ve uygulamaların kült boyutuna erişimi metinler taranarak tespit edilip incelenmiştir. Kazak kahramanlık destanlarında suyun kullanım alanları, suya atfedilen kutsiyet ve pratiklerle ilgili örnekler değerlendirilmiştir. Kazak destanlarının Türkiye Türkçesine aktarılan metinlerinde suyun insan, tabiat, diğer varlıklar ile ilişkilerinde kullanımı ve suyla ilgili inanç ve uygulamalar açıklanmıştır. Destan metinlerinde suyun külte dönüşümü ve uygulamalardaki işlevleri belirlenerek ve suyun Kazak kahramanlık destanlarında, kültürlerinde kutsiyet ve saygı kazanması hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the water cult in Kazakh heroic epics. Throughout the known history of humanity, water has been important to all living things. In our study, the reflection of water, an indispensable element for the survival of living things, in the epic texts of the Kazakh Turks is discussed. The cult dimension of beliefs, traditions and practices around water in Kazakh heroic epics from past to present was identified and examined by scanning the texts. In the epics of Kazakh heroism, examples of the uses and of water, the sanctity and practices attributed to water have been evaluated. The texts of Kazakh epics translated into Turkish explain the use of water in relationships with humans, nature, and other beings, as well as water-related beliefs and practices. The transformation of water into a cult in the epic texts and its functions in these practices are identified, and information is provided on the sacredness and respect water holds in Kazakh heroic epics and cultures.