A study on microwave radiation shielding pet yarn production
Mikrodalga radyasyonu kalkanlıyıcı polyester ipliklerinin üretimi üzerine bir çalışma
- Tez No: 444419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU, PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Teknolojide meydana gelen ilerleme ve refah seviyesindeki artıştan dolayı elektromanyetik radyasyonlar yayan çeşitli elektrik aletlerinin kullanımı gün geçtikçe artmış bulunmaktadır. Bu tür cihazlardan meydana gelen radyasyonlar gerek insan sağlığı gerekse elektromanyetik girişmden dolayı elektronik cihazlar üzerinde büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu zararlı etkileri ortadan kaldırabilmek için ortamdaki radyasyonları absorbsiyon veya refleksiyon ile kalkayan yapılar dizayn edilmiştir. Tekstil endüstrisi bu tür malzemelerin dizaynına en yatkın alanlardan birisidir. Çünkü bugünlerde bitim işlemlerinde meydana gelen inovasyonlar göz önüne alındığında tekstil yüzeylerine bir çok fonksiyonel özellikler verilebileceği aşikardır. Bu çalışmada manyetik nanoparçacıklar polyester ile birlikte ekstrüzyon prosesi ile birleştirilmiş, ekstrüzyon sonucunda elde edilen masterbatch çipleri eriyik eğirme işlemiyle tekstil filamentlerine dönüştürülmüştür. İşlem sonunda elde edilen filamentlerden bir bölümü örme teknolojisi kullanılarak kumaşlara dönüştürülmüş olup, kalan filament ve kumaşlar radyasyon kalkanlama, fiziksel, kimyasal ve yapısal özellikleri bakımından karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to large progress in technology and increase in welfare, the usage of electronic devices that produce electromagnetic radiation started to become more widespread. The radiation coming from such devices became a big threat for human and also for electrical devices due to EMI problem. In order to prevent the harmful effect of electromagnetic radiation on both human and gadgets, microwave shields, those absorb or reflect such radiations, have been designed. Textile industry is one of the most suitable area in terms of the applicability of electromagnetic radiation shielding agent. Because it is possible to add a lot of features to textile surfaces thanks to innovations in finishing processes. In this study, magnetic nanoparticles at different ratios have been combined with polyester melt by extrusion process. The magnetite nanoparticle containing PET masterbatches then have been converted to filaments by melt spinning techonology. Such filaments were converted to textile fabrics by knitting technology. The filaments and/or fabrics were characterised with respect to their radiation shielding, physical, chemical and structural properties.