Glomerülonefrit tedavisinde calendula officinalis ve viburnum opulus bitkilerinin antioksidan ve antiinflamatuvar potansiyellerinin network farmakoloji temelli analizi
Analysis based on network pharmacology of the antioxidant and anti-inflammatory potentials of calendula officinalis and viburnum opulus plants in the treatment of glomerulonephritis
  1. Tez No: 979519
  2. Yazar: ŞEYDA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ DURNA DAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Calendula officinalis L. ve Viburnum opulus L. dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan etnofarmakolojik bitkilerdir. Glomerülonefrit, böbreklerin filtrasyon yapan birimlerinin iltihaplanması sonucu böbrek fonksiyon bozukluğuna yol açan önemli bir hastalıktır. Bu çalışma, in slico ve in vitro analiz teknikleri ile C. officinalis ve V. opulus bitkilerinin glomerülonefrit tedavisindeki potansiyel antioksidan ve antiinflamatuvar terapötik mekanizmalarını aydınlatmayı amaçlamaktadır. Bitkilerin antioksidan ve antiinflamatuvar potansiyellerini değerlendirmek için in vitro aktivite testleri ile aynı zamanda toplam fenolik ve toplam flavonoid içerik analizleri yapılmıştır. C. officinalis ve V. opulus bitkilerinin başlıca biyoaktif bileşenleri belirlenerek glomerülonefrit, inflamasyon ve oksidan hedefleri network farmakoloji temelli programlar ile analiz edilmiştir. Çalışma sonuçları C. officinalis ve V. opulus bitkilerinin antioksidan ve antiinflamatuvar potansiyellerinin bulunduğunu ve gelecekte yapılacak çalışmalar için ümit verici niteliklerinin oduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Calendula officinalis L. and Viburnum opulus L. are ethnopharmacological plants found in various regions of the world. Glomerulonephritis is a significant disease that causes renal dysfunction as a result of inflammation of the filtration units of the kidneys. This study aims to elucidate the potential antioxidant and anti-inflammatory therapeutic mechanisms of C. officinalis and V. opulus plants in the treatment of glomerulonephritis using in silico and in vitro analytical techniques. In vitro activity tests were performed to evaluate the antioxidant and anti-inflammatory potential of the plants, along with total phenolic and total flavonoid content analyses. The main bioactive components of C. officinalis and V. opulus plants were identified and analysed using network pharmacology-based programmes for glomerulonephritis, inflammation, and oxidant targets. The results of the study indicate that C. officinalis and V. opulus plants possess antioxidant and anti-inflammatory potential and show promising qualities for future studies.