Aile sağlığı merkezine kayıtlı 65 yaş üstü bireylerde kırılganlık sıklığı ve kırılganlık ile düşme riski arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Frailty prevalence and assessment of the relationship between frailty and fall risk in individuals over 65 years of age registered in a family health center
- Tez No: 979524
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Geriatri, Family Medicine, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Erzurum ili Yakutiye ilçesindeki bir Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylerde kırılganlık sıklığını belirlemek ve kırılganlık ile düşme riski arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan bu çalışmada, 210 yaşlı birey ile görüşülmüş, veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, FRAIL ölçeği ve Düşme Etkisi Ölçeği-Uluslararası (FES-I) kullanılmıştır. Katılımcıların kırılganlık düzeyleri ile düşme riski arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Kırılgan bireylerin düşme riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, yaşlı bireylerde kırılganlık ve düşme riski, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen, halk sağlığı açısından öncelikli müdahale alanlarıdır. Bu bağlamda, çok yönlü ve bütüncül yaklaşımlarla kırılganlığın önlenmesi ve yönetilmesi mümkündür. Aile sağlığı merkezlerinde kırılganlık taramalarının yaygınlaştırılması ve düşme riskine yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence of frailty and to evaluate the relationship between frailty and fall risk among individuals aged 65 years and older registered at a Family Health Center in the Yakutiye district of Erzurum, Türkiye. Designed as a descriptive and correlational study, data were collected from 210 older adults using a sociodemographic information form, the FRAIL Scale, and the Falls Efficacy Scale-International (FES-I). A statistically significant relationship was found between frailty levels and fall risk. It was observed that frail individuals had a higher risk of falling. In conclusion, frailty and fall risk in older adults are key public health concerns that directly affect quality of life. In this context, prevention and management of frailty can be achieved through comprehensive and multidimensional approaches. It is recommended to expand frailty screening in family health centers and to enhance preventive healthcare services targeting fall risk.