Annelerin doğum sonrası sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile güvenlik hisleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between mothers' postpartum health literacy and their sense of security
- Tez No: 979532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, annelerin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile doğum sonrası güvenlik hislerini tanımlamak ve sağlık okuryazarlığının doğum sonrası güvenlik hisleri ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma analitik-kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 1 Mart- 30 Mayıs 2025 tarihleri arasında Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Doğum Servisinde yatan, doğum yapmış anneler oluşturmuştur. Örneklemi evrenden gelişigüzel örnekleme ile belirlenen, araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 75 sezaryen, 75 vajinal yolla doğum yapan anneler dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından annelerin sosyodemografik ve obstetrik özelliklerini sorgulamak amacıyla hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”ve“Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma) ile ifade edilmiştir. Ölçek puanları arasındaki ilişki Kendall ve Spearman Korelasyon analizleri ile, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeğinin Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği toplam puanını ve alt ölçek puanlarını yordama durumu çoklu regresyon analizi ile test edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin; Sağlık Okuryazarlığı Ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 78,4613,25 (en az 37, en çok 100) ve Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 50,767,68 (en az 33, en çok 68) olarak belirlenmiştir. Sağlık Okuryazarlığı Ölçeğinden alınan puanlar ile Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği puanları arasında pozitif yönde güçlü ilişki olduğu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği puanının Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği puanını anlamlı düzeyde yordayan (%31) bir değişken olduğu saptanmıştır. Sonuç: Araştırmaya katılan annelerin sağlık okuryazarlığı arttıkça doğum sonu güvenlik hisleri de artmaktadır. Sağlık okuryazarlığı doğum sonu güvenlik hislerini %31 oranında yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine mothers' health literacy levels and their sense of security after giving birth, and to examine the effect of health literacy on feelings of security after giving birth. Material and Methods: The study was conducted in analytical-cross-sectional type. The population of the study consisted of mothers who gave birth and were hospitalized in the Aydın Maternity and Child Diseases Hospital between March and May 2025. The sample consisted of 75 mothers who gave birth by cesarean section and 75 mothers who gave birth vaginally, who were convenience sampling from the population and who met the inclusion criteria of the study. The“Personal Information Form”prepared by the researchers to question the sociodemographic and obstetric characteristics of the mothers and the“Health Literacy Scale”and“Mothers' Postpartum Sense of Security Scale”were used to collect the data. Data were expressed with descriptive statistics (number, percentage, mean and standard deviation). The relationship between the scale scores was tested by Kendall and Spearman correlation analyses, and the prediction of the Health Literacy Scale on the total score and subscale scores of the Sense of Security Scale was tested by multiple regression analysis. Results: The mothers who participated in the study; The mean score of the health literacy scale was 78,4613,253 (minimum 37, maximum 100) and the mean score of the Mothers' Sense of Security Scale was 50,767,68 (minimum 33, maximum 68). It was determined that there was a strong positive correlation between the scores obtained from the health literacy scale and the scores of the Postpartum Sense of Security Scale of Mothers, and the health literacy scale score was found to be a variable that significantly predicted the safety feelings score (31%). xi Conclusion: As the health literacy of the mothers participating in the study increased, their sense of security after childbirth increased. Health literacy predicts postpartum feelings of safety by 31%.