Mycobacterium tuberculosis tanısı konmuş hastalarda antibiyotik dirençliliği
Antibiotic resistance in Mycobacterium tuberculosis diagnosed in patients
  1. Tez No: 374526
  2. Yazar: EHSAN SOLEİMANNEZHADBARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada toplam 92 hasta kültürü çalışılmıştır. İzolatlara dekontaminasyon işlemi yaptıktan sonra L-J ve Ogawa besiyerlerine ekim yapılmıştır. Daha sonra Ehrlich-Ziehl Neelsen yöntemi ile boyama yapılmıştır. İzole edilen mikobakteri basillerinin tanımlaması ve tür tayini için Niasin, Nitrat redüksiyon ve 68ºC'de Katalaz testleri yapılmıştır. Sonuçta toplam 92 hasta kültüründen izole edilen mikobakteri basilinden 42'si M. tuberculosis ve kalan 50 tanesi'de M. tuberculosis complex olarak değerlendirilmiştir. M. tuberculosis complex'lerin tanımlamasında BD MGİTTm TBc İdentification kiti kullanılmıştır. Tanımı konmuş izolatları middelbrook 7H9 sıvı besiyerine inoküle ettikten sonra 7H11 katı besiyerine ekimi yapılmıştır. Daha sonra Etest yöntemi ile M.tuberculosis ve M. tuberculosis complex'lerin ilaç duyarlılık testleri Isoniazid (INH), Rifampisin (RD), Ethionamid (ET) ve Ofloxacin (OFX) ilaçlı striplerle yapılmıştır. Bu 92 izolattan 49'u (%53) Rifampisine duyarlı 32'si (%35) dirençli olarak değerlendirilmiştir. 11i'de (%12) kontaminasyon olduğu nedeni ile değerlendirmeye alınmamıştır. Bu 92 izolattan 65'i (%71) Isoniazid'e duyarlı 14'ü (%15) dirençli olarak değerlendirilmiştir. 13'ü de (%14) kontaminasyon olduğu sebeple değerlendirmeye alınmamıştır. 92 izolattan 86'sı (%94) Ethionamid'e duralı 3'ü (%3) dirençli olarak değerlendirilmiştir. 3'ü (%3) de kontaminasyon olduğu sebeple değerlendirmeye alınmamıştır. 92 izolattan 81'i (%88) Ofloxacin 'e duyarlı 4'ü (%4) dirençli olarak değerlendirilmiştir. 7'si (%8) de kontaminasyon olduğu sebeple değerlendirmeye alınmamıştır
Özet (Çeviri)
In this study, 92 patients culture were studied. The samples staining were carried out with the method of Ehrlich-Ziehl Neelsen. Also after decontamination process isolates was cultivated to Löwenstein-Jensen and Ogawa mediums. At the end of 2-4 weeks for the identification of isolated bacilli of Mycobacterium Niacin, nitrate reduction and catalase at 68 º C tests were done. For identification of the M. tuberculosis complex the Identification BD MGITTm TBc test device was used. After all, 42 M. tuberculosis and 50 M. tuberculosis complex was evaluated from 92 patient's culture of Mycobacterium bacilli. The isolates cultivated to 7H11 solid medium after inoculated to 7H9 broth medium. Also drug Susceptibility test was done with Isoniazid (INH), Rifampisin (RD), Ethionamid (ET) and Ofloxacin (OFX) drugs by Etest method. Of 92 isolates, 49 (53%) susceptible and 32 (35%) was evaluated as resistant to Rifampisin. Because of contamination 11(%12) weren't evaluated. Of 92 isolates, 65 (%71) susceptible and 14 (%15) were evaluated as resistant to Isoniazid. Because of contamination 13 weren't evaluated. Of 92 isolates, 86 (%94) susceptible and 3 (%3) were evaluated as resistant to Ethionamid. Because of contamination 3 (%3) weren't evaluated. Of 92 isolates, 81 (%88) susceptible and 4 (%4) were evaluated as resistant to Ofloxacin . Because of contamination 7 (%8) weren't evaluated.