Genç futbolcularda bağıl yaşın sürat ve çeviklik üzerindeki etkisinin üç aylık değişiminin incelenmesi
Investigation of the tree-month changes in the effect of relative age on speed and agility in young soccer players
- Tez No: 979541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN ERDEM SUBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Alagöz Holding Iğdır FK U15 altyapı takımında forma giyen sporcuların fiziksel ve motorik performanslarının doğum çeyreklerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, özellikle bağıl yaş etkisinin (Relative Age Effect - RAE) altyapı sporcuları üzerindeki etkilerini sayısal verilerle değerlendirmeyi ve kısa vadede fiziksel gelişimi analiz etmeyi hedeflemiştir. Araştırma kapsamında ilk ölçüm 21 Eylül 2024 tarihinde 50 sporcu üzerinde gerçekleştirilmiş, ikinci ölçüm ise takım içi değişiklikler nedeniyle yalnızca 11 sporcuyla yapılabilmiştir. Ölçüm değişkenleri olarak boy uzunluğu, vücut ağırlığı, çeviklik (Illinois çeviklik testi) ve sprint (10 metre sprint) testleri kullanılmıştır. Doğum çeyrekleri Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık olmak üzere dört grupta incelenmiştir. İlk ve ikinci ölçümler arasındaki gelişim analizinde, boy uzunluğu ilk ölçümde 168.53 ± 5.79 cm iken, ikinci ölçümde 171.94 ± 5.49 cm'ye yükselmiştir. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0.001). Vücut ağırlığı ortalaması ise ilk ölçümde 54.21 ± 6.52 kg'dan ikinci ölçümde 56.95 ± 5.90 kg'a yükselmiş ve bu değişim de anlamlıdır (p = 0.009). Sprint süresi açısından kayda değer bir gelişme görülmüş; ilk ölçümdeki ortalama 3.16 ± 0.16 saniyeden, ikinci ölçümde 2.84 ± 0.08 saniyeye gerilemiştir (p < 0.001). Bu da sporcuların hız performansının arttığını göstermektedir. Çeviklik testinde ise 16.63 ± 0.99 saniyelik ortalama, 16.50 ± 0.71 saniyeye düşmesine rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p = 0.213). Doğum çeyrekleri arasındaki karşılaştırmalarda ise bazı motorik parametrelerde dikkat çeken farklar tespit edilmiştir. Özellikle çeviklik ve sprint performansında, Ekim-Aralık döneminde doğan sporcuların diğer çeyreklerde doğanlara göre istatistiksel olarak dezavantajlı olduğu gözlemlenmiştir. Sprint değişkeninde Kruskal-Wallis testi sonucunda anlamlı bir fark saptanmış (p = 0.006) ve devamında yapılan Mann-Whitney U testinde Ocak-Mart vs. Ekim-Aralık (p = 0.011), Nisan-Haziran vs. Temmuz-Eylül (p = 0.025), Nisan-Haziran vs. Ekim-Aralık (p = 0.010) karşılaştırmaları anlamlı fark göstermiştir. Çeviklik açısından da benzer sonuçlar bulunmuştur. Ekim-Aralık çeyreğinde doğan sporcuların çeviklik ortalaması 18.68 ± 1.99 saniye ile en yüksek değeri gösterirken, Nisan-Haziran çeyreği 16.83 ± 0.43 saniye ile en düşük ortalamaya sahiptir. ANOVA testi sonuçlarına göre bu fark da anlamlıdır (p = 0.015). Araştırmada kullanılan istatistiksel yöntemler arasında Shapiro-Wilk normallik testi, bağımlı gruplar için Paired Samples T-Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Kruskal-Wallis H testi ve Mann-Whitney U testi yer almaktadır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın en önemli sınırlılığı ise ikinci ölçüme katılan sporcu sayısının (N=11) düşük olmasıdır. Bu durum analizlerin genellenebilirliğini kısıtlamaktadır. Buna rağmen, sonuçlar bağıl yaş etkisinin fiziksel gelişim ve motorik performans üzerindeki potansiyel etkilerini ortaya koymak açısından anlamlı veriler sunmaktadır. Özellikle erken doğan sporcuların fiziksel avantajlar taşıdığı bulgusu, altyapı seçim kriterlerinin adil ve uzun vadeli gelişim odaklı yapılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma doğum çeyreklerinin sprint ve çeviklik gibi performans göstergeleri üzerinde etkili olabileceğini ve kısa dönemli gelişim analizlerinde dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Elde edilen sayısal bulgular, antrenörler ve spor bilimciler için anlamlı bir referans oluşturabilecek niteliktedir. Daha büyük örneklemlerle yapılacak ileri çalışmalar, doğum çeyreği etkisinin daha kapsamlı biçimde değerlendirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether the physical and motoric performances of athletes playing in the Alagöz Holding Iğdır FK U15 youth team differed according to their birth quarters. The research aimed to evaluate the effects of the relative age effect (RAE) on youth athletes using numerical data and to analyze short-term physical development. The first measurement was conducted on September 21, 2024, with 50 athletes, while the second measurement was carried out with only 11 athletes due to changes within the team. Measurement variables included height, body weight, agility (Illinois agility test), and sprint (10-meter sprint) tests. Birth quarters were categorized as January-March, April-June, July-September, and October-December. In the analysis of changes between the first and second measurements, height increased from 168.53 ± 5.79 cm in the first measurement to 171.94 ± 5.49 cm in the second, and this increase was statistically significant (p < 0.001). Average body weight rose from 54.21 ± 6.52 kg to 56.95 ± 5.90 kg, also statistically significant (p = 0.009). A notable improvement in sprint time was observed, decreasing from an average of 3.16 ± 0.16 seconds to 2.84 ± 0.08 seconds (p < 0.001), indicating enhanced speed performance. Although the agility test average decreased from 16.63 ± 0.99 seconds to 16.50 ± 0.71 seconds, this difference was not statistically significant (p = 0.213). Comparisons between birth quarters revealed significant differences in some motoric parameters. Particularly in agility and sprint performance, athletes born in October-December were found to be statistically disadvantaged compared to those born in other quarters. The Kruskal-Wallis test revealed a significant difference in sprint values (p = 0.006), and follow-up Mann-Whitney U tests showed significant differences in the comparisons between January-March vs. October-December (p = 0.011), April-June vs. July-September (p = 0.025), and April-June vs. October-December (p = 0.010). Similar results were found in agility performance. Athletes born in October-December had the highest average agility time at 18.68 ± 1.99 seconds, while those born in April-June had the lowest at 16.83 ± 0.43 seconds. The ANOVA test results showed this difference to be statistically significant (p = 0.015). The statistical methods used in the study included the Shapiro-Wilk normality test, Paired Samples T-Test for dependent groups, Wilcoxon Signed-Rank Test, Kruskal-Wallis H test, and Mann-Whitney U test. Data were analyzed using the SPSS software. The most significant limitation of the study was the low number of participants (N=11) in the second measurement, which restricts the generalizability of the analyses. Nevertheless, the results provide meaningful data regarding the potential impacts of the relative age effect on physical development and motoric performance. The finding that early-born athletes possess physical advantages highlights the need for fair and long-term development-oriented selection criteria in youth academies. In conclusion, this study shows that birth quarters may influence performance indicators such as sprint and agility and should be considered in short-term development analyses. The numerical findings offer valuable references for coaches and sports scientists. Future studies with larger samples will contribute to a more comprehensive evaluation of the birth quarter effect.