Çağdaş seramik sanatında renk öğesi
The element of color in contemporary ceramic art
- Tez No: 979550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışması, çağdaş seramik sanatında renk öğesinin estetik, kavramsal, teknik ve teknolojik yönlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tez kapsamında renk öğesinin seramik sanatında yalnızca dekoratif bir unsur olarak değil, biçim ve anlam ilişkisini güçlendiren bir ifade aracı olduğu ele alınmıştır. Çalışma, literatür taraması, karşılaştırmalı analiz ve uygulama aşamalarıyla desteklenmiştir. Birinci bölümde ışık ve renk kavramının fiziksel ve algısal yönleri incelenmiş; bilimsel ve sanatsal renk teorileri açıklanmıştır. İkinci bölümde, seramik sanatında rengin tarihsel süreci, renklendirici malzemeler ve Johannes Itten'in yedi renk kontrastını yansıtan çağdaş seramik sanatındaki renk kullanımları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, renk kontrastlıklarının biçim, yüzey ve anlam ilişkileri sentezlenerek, kişisel renk araştırmaları ve uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Tez uygulamalarını oluşturan“Mu Gezginleri”serisi, renk kontrastlıklarının figüratif formlar üzerindeki estetik ve psikolojik etkileri gözetilerek oluşturulmuştur. Araştırmanın sonuç ve tartışma bölümünde, genel değerlendirme, elde edilen verilerin karşılaştırmalı yorumlamaları ve bu veriler ışığında oluşturulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the aesthetic, conceptual, technical, and technological aspects of color in contemporary ceramic art. Within the scope of the thesis, the element of color is addressed not only as a decorative component but also as a means of expression that strengthens the relationship between form and meaning. The study is supported by literature review, comparative analysis, and application stages. In the first chapter, the physical and perceptual aspects of the concepts of light and color are examined, and scientific and artistic color theories are explained. In the second chapter, the historical process of color in ceramic art, coloring materials, and the uses of color in contemporary ceramic art reflecting Johannes Itten's seven color contrasts are discussed. In the third chapter, by synthesizing the relationships of color contrasts with form, surface, and meaning, personal color research and applications have been carried out. The series“Mu Travelers”, which constitutes the practical part of the thesis, has been created by considering the aesthetic and psychological effects of color contrasts on figurative forms. In the conclusion and discussion section of the research, a general evaluation, comparative interpretations of the obtained data, and recommendations formed in the light of these findings are presented.