Stat3 inhibisyonu yoluyla antikanser etkili yeni heterosiklik bileşiklerin keşfine yönelik sanal tarama ve biyolojik etki çalışmaları
Virtual screening and biological activity studies for the discovery of novel anticancer heterocyclic compounds targeting stat3 inhibition
  1. Tez No: 979572
  2. Yazar: KÜBRA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN EMİNE AKI YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
STAT3 (Sinyal İletici ve Transkripsiyon Aktivatörü 3) proteini, birçok kanser türünün gelişimi, ilerlemesi ve tedaviye direncinde merkezi rol oynayan bir transkripsiyon faktörüdür. Malign hücrelerdeki sürekli STAT3 aktivasyonu, onu doğrudan hedef alan antikanser ajanların geliştirilmesi açısından cazip bir moleküler hedef hâline getirmiştir. Bu tez çalışmasında, STAT3 inhibitörlerinin keşfine yönelik çok kademeli bir bilgisayar destekli ilaç tasarımı (CADD) ve biyolojik değerlendirme stratejisi uygulanmıştır. Homoloji modelleme, moleküler doking, farmakofor modelleme ve moleküler dinamik simülasyonları gibi yapı-tabanlı ilaç tasarımı (SBDD) yöntemleri kullanılarak STAT3'ün monomer ve dimer formları hedeflenmiştir. Geniş bileşik veritabanları sanal taramaya tabi tutulmuş, farmasötik uygunluk ve seçicilik açısından fizikokimyasal, PAINS ve REOS filtreleri ile filtrelenmiş ve öncü adaylar STAT3'ün SH2 ve DNA-bağlanma bölgeleriyle gösterdikleri etkileşimler açısından değerlendirilmiştir. Seçilen bileşikler satın alınmış ve çeşitli kanser hücre hatlarında in vitro sitotoksik etkileri (MTT testi) değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, mikromolar düzeyde antiproliferatif aktiviteye sahip umut verici yeni heterosiklik iskeletler ortaya koymuştur. Bu çalışma, doğrudan STAT3 inhibisyonunu hedefleyen yeni nesil antikanser bileşiklerin rasyonel geliştirilmesi için güçlü bir yol haritası sunmaktadır. Ayrıca, STAT3 inhibisyonu hedeflenerek antikanser etki gösterdiği belirlenen bileşiklerin, gelecekte terapötik ve diyagnostik potansiyellerinin daha kapsamlı araştırmalarla değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Signal transducer and activator of transcription 3 (STAT3) plays a pivotal role in the development, progression and treatment resistance of various cancers. Its constitutive activation in malignant cells has rendered STAT3 an attractive molecular target for cancer therapy. In this study, a multi-tiered computational and experimental workflow was implemented to identify novel heterocyclic compounds with potent anticancer activity via direct STAT3 inhibition. Structure-based drug design (SBDD) methods were employed, including homology modeling, molecular docking, pharmacophore modeling, and molecular dynamics simulations, focusing on monomeric and dimeric forms of STAT3. High- throughput virtual screening was conducted on large compound libraries, followed by filtering through physicochemical, PAINS, and REOS criteria. Lead candidates were prioritized based on binding affinities, drug-likeness, and specific interactions with STAT3 SH2 and DBD regions. Selected compounds were purchased and subjected to in vitro cytotoxicity testing (MTT assay) on various cancer cell lines. The results revealed promising new heterocyclic scaffolds with micromolar-level antiproliferative activity. This study provides a strong framework for the rational development of next-generation anticancer compounds targeting direct STAT3 inhibition. Moreover, compounds shown to exert anticancer effects through STAT3 inhibition are considered worthy of further investigation to evaluate their therapeutic and diagnostic potential in future comprehensive studies.