İç Anadolu Bölgesi'ndeki mağaraların ekoturizm açısından incelenmesi
Examinations of caves in the Central Anatolia Region in terms of ecotourism
- Tez No: 979575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Doğal çevrenin korunması, günümüzde toplumların en önemli önceliklerinden biri haline gelmiştir. İnsanlar, çevreye verdikleri zararların boyutlarını fark ettikçe, bu sorunlara çözüm bulmak için ortak bir çaba içerisine girmişlerdir. Bu farkındalık, doğa koruma hareketlerinin yaygınlaşmasını sağlamış ve dünya genelinde korunan alanların oluşturulmasına zemin hazırlamıştır. Ekoturizm, bu çabaların bir parçası olarak, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını teşvik eden bir yaklaşım sunmaktadır. Mağaralar doğanın bize sunmuş olduğu doğal oluşumlardır. Mağalar son yıllarda sağlık turizm, jeoturizm, inanç turizmi ve kültür-tarih turizmi açısından önem teşkil etmektedir. Yapılan tez çalışmasında İç Anadolu Bölgesinde bulunan mağaraların ekoturizm değerleri ele alınmıştır. Mağaraların ekoturizm açısından önemi ve bu alanda yapılan çalışmaların değerlendirilmesi çalışmanın amaçları arasındadır. İç Anadolu Bölgesindeki mağaraların birçoğunun ekoturizm açısından önemli olduğu yapılan anketler ışığında ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The protection of the natural environment has become one of the most important priorities of societies today. As people realize the extent of the damage they cause to the environment, they have made a joint effort to find solutions to these problems. This awareness has ensured the spread of nature conservation movements and paved the way for the establishment of protected areas around the world. Ecotourism, as part of these efforts, offers an approach that encourages the sustainable use of natural resources. Caves are natural formations that nature has presented to us. In recent years, caves have become important in terms of health tourism, geotourism, faith tourism and cultural-historical tourism. In the thesis study, the ecotourism values of caves in the Central Anatolia Region were discussed. The importance of caves in terms of ecotourism and the evaluation of studies conducted in this field are among the aims of the study. It has been revealed in the light of the surveys conducted that many of the caves in the Central Anatolia Region are important in terms of ecotourism.